10 DAKİKADA YAĞ YAKAN ANTRENMAN

10 DAKİKADA YAĞ YAKAN ANTRENMAN

İdeal kiloya sahip olmak ve sağlıklı bir beden için düzenli antrenman yapılması gerektiğini biliyoruz. Ancak bazen zaman sıkıntı yaşıyor, bazen de vaktimiz olsa dahi kendimizi o psikoloji de hissetmiyor olabiliriz. Böyle zamanlarda antrenmanlarınızı tamamen iptal etmek yerine, kısa ve yoğunluklu antrenmanları tercih edebiliriz.

10 dakikada yağ yakan bu antrenman hareketleri ile hem zaman tasarrufu yapabilir, hem de vücudunuzda biriken fazla yağın yakılmasını sağlayabilirsiniz. Zorlanmadan yapabileceğiniz kısa süreli antrenmanın bile, düzenli yapılması halinde ne kadar yararlı olduğunu fark edeceksiniz. Günlük rutin olarak uygular ve bunu alışkanlık haline getirirseniz, vücudunuzda gerçekleşecek değişimler sizi şaşırtabilir.

Hızlı Yağ Yakan Antrenman
Hızlı Yağ Yakan Antrenman

10 Dakikada Yağ Yakan Antrenman Hareketleri;

 • Squat to Overhead Press: Ayakta dik bir duruş yaparak, kollarınızı yukarı doğru kaldırın. Squat egzersizi için yere doğru eğilirken, aynı sırada kollarınızı yukarıya doğru gergin bir şekilde uzatın. Squattan doğrulurken, kollarınızı yine yanlara doğru açarak ilk pozisyonunuzu alın. Egzersizin zorluğunu arttırmak için ellerinize ağırlık alarak çalışabileceğinizi de hatırlatalım. Bu egzersiz hareketine 1 dakika boyunca devam edin ve ardından 1 dakika yerinizde tempolu koşun.
 • Renegade Row: Öncelikle yerde plank pozisyonu alın. Plank duruşu için şınav çekme pozisyonunu alın ve kalçanızı kaldırarak sabitleyin. Oluşturduğunuz plank duruşunu bozmadan, her seferinde bir kolunuzu yukarı kaldırın. Egzersiz verimliliğini arttırmak istiyorsanız, ellerinize birer dambıl alarak çalışmanız yerinde olacaktır. Dambıl ile çalışacaksanız, ağırlığı göğsünüze kadar çekmeye özen göstermelisiniz. 1 dakika bu egzersizi uygulamanızın ardından, 1 dakika boyunca yerinizde koşun.
 • Walking Lunges: Harekete başlarken karın kaslarınızı aktifleştirin. Sırtınızın dik olmasına dikkat ederek, ayağınızı bir adım ileriye atın. Geride kalan ayağınızın parmak uçları yere değecek şekilde topuğunuzu havaya kaldırın. Her tekrarda bir adım öne atarken, diğer dizinin yavaşça yere indirin. 1 dakika boyunca bu egzersizi tekrar ettikten sonra diğer egzersiz hareketlerindeki gibi 1 dakika tempolu bir şekilde yerinizde koşarak son verin.
 • Sumo Squat to High Row: Temeli squat egzersizi olan bu hareketin, daha etkili olması için iki elinize birer dambıl alın. Duruşunuz dik ve elleriniz omuz hizasında ayakta durun. Squat hareketi için yavaşça yere doğru eğilirken, ellerinizdeki dambılları da serbest bir şekilde aşağıya indirin. Squattan doğrulurken, dambılları da göğüs hizasına kadar çekmeye özen gösterin. 1 dakika boyunca bu egzersizi yaptıktan hemen sonra yine 1 dakikalık tempolu koşu ile hareketi sonlandırın.
 • Rebound Squat: Sırt duruşunuzun dik olmasına dikkat ederek, ayakta bacaklarınız hafif açık şekilde durun. Klasik squat egzersizinde olduğu gibi yere eğin, ancak hemen kalmak yerine 5 kez aşağı doğru eğilerek hareketi tekrarlayın. Egzersizden daha fazla verim elde etmek isteyenler, ellerine dambıl alarak çalışma yapabilir. 1 dakika boyunca bu egzersizi tekrarladıktan sonra, yine yerinizde 1 dakikalık tempolu koşarak çalışmanıza son verebilirsiniz.
Yağ Yakan Antrenman Hareketleri
Yağ Yakan Antrenman Hareketleri

Kolayca Yağ Yaktıran Diğer Aktiviteler

Gün içerisinde yeteri kadar hareket ediyorsanız, zaten fark etmeden yağ yakıyorsunuz demektir. Antrenman ile yağ yakmanın yanı sıra yağ yakmanıza destek olacak diğer aktiviteleri şöyle örneklendirebiliriz;

 1. Dans ederek; hem eğlenebilir, hem de fazladan kalori yakabilirsiniz.
 2. Telefon ile konuşurken ayağa kalkarak ve olduğunuz alanda gezinebilirsiniz.
 3. Ev temizliği yaparak, fark etmeden kolayca yağ yakabilirsiniz.
 4. Asansör yerine daima merdiven kullanmayı seçerek, fazladan kalori yakabilirsiniz.
 5. Jogging adı verilen kısa koşular yap. Bir yere giderken yürümek yerine, koşmayı tercih edebilirsiniz.
 6. Araba kullanmak yerine, bisiklet kullanmayı tercih ederek yağlardan kurtulabilirsiniz.
 7. Yoga yaparak; hem mental, hem de fiziksel olarak rahatlamanın yanı sıra kalori harcayabilirsiniz.
Yağ Yakan Aktiviteler
Yağ Yakan Aktiviteler

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget