10 SORUDA HAYATI ÇÖZÜN

Milyonlarda kişinin aklını kurcalayan, uykularını kaçıran soruların neler olduğunu sorduk. Uzman bilgiler ışığında sizleri aydınlatmak istiyoruz.

Yeterince Seks Yapıyor Muyum?

Hayatta belki de en zevkli şeyin fazlası olur mu? Cevabımız maalesef evet…

Çok Fazla: Ayda 20 Defa

İlerleyen senelerde prostat kanserine yakalanmak istemiyorsanız; lütfen biraz frene basın!

İdeal: Ayda 8-15 Defa

Seks, bağışıklık sistemini üç kat fazla güçlendiriyor. Hem zevk alın, hem de sağlığınızı koruyun. Doğru yoldasınız.

Çok Az: Ayda Bir Defa

Bu sayı kalp krizi riskini iki katına çıkarabilir. Daha fazla deneyin.

Türkiye’de erkekler bir haftada ortalama üç defa seks yapıyor. Yeteri kadar değil.

Çok fazla antrenman yapmak libidonuzu yerlerde süründürebilir, kendinizi çok fazla yormayın.

Yoganın hem erkeklerde hem kadınlarda cinsel dürtüleri arttırdığına dair kanıtlar var. Deneyebilirsiniz!

Telefona Bağımlı Mıyım?

Uzmanlar, insanlığın yüzde 25’inin akıllı telefonlara bağımlı yaşadığını söylüyor. Hatta ABD’de yapılan bir araştırma, her 10 ABD’linin cinsel ilişki esnasında bile telefonunu kullandığını ortaya koydu. (Hayır, porno amaçlı değil!) Peki bu alışkanlıktan nasıl kurtulabiliriz? İlk önce titreşimi kapatın. Uzmanlar, her bildirimin sizi bu batağa daha fazla sürüklediğini söylüyor. Hayati öneme sahip olmayan uygulamaların anında bildirim seçeneğini de kapatın. Her adımınızda elinizde telefon olmasın. Bir çalar saat alın. Çünkü telefonunuzun saatini kurmak demek, yatağa da o telefonla gireceksiniz demek. En önemlisi de her adımınızı ve yemeğinizi lütfen Instagram’da paylaşmayı bırakın! Bu hem ahlaki hem de sosyal olarak berbat bir durum!

Oyun Oynamak Canavara Mı Dönüştürüyor?

Eğer video oyunlarında yeterince iyi değilseniz, bu durum gerçek olabilir. Amerika’da yapılan araştırmalar, şiddet içerikli oyunların oyuncular üzerinde negatif etkileri olduğunu, başarısız olunan bölümlerin agresiflik düzeyini arttırdığını gösteriyor. Bu konudaki tavsiyemiz araba yarışları.

Çince Öğrenebilir Miyim?

Çince dünyanın öğrenilmesi en zor dili. Amerika’daki bir araştırmaya göre, Çince öğrenmesi 2200 saat sürüyor; o da sadece ana dili Çince olan bir ülkede yaşayarak! Eğer Çin’de yaşama gibi bir ihtimaliniz yoksa, Çince öğrenmek pek de akıl kârı değil. Ancak elbette yeni diller öğrenme fikri kulağa iyi geliyor. Evsensel gücü yüksek olan İngilizce, İspanyolca ya da Fransızca gibi diller ideal.

Çocuk Sahibi Olmak Çok Mu Maliyetli?

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından hazırlanan “Türkiye’de Eğitim Harcamaları ve Ailelere Maliyeti” raporuna göre, çocuk sahibi olmanın ve yetiştirmenin maliyeti oldukça yüksek. Anaokulundan başlayarak üniversiteyi bitirene kadar bir çocuk için, ailelerin yaptığı harcama dar gelirlide ortalama 4 bin 500 lira olurken, üst gelir grubunda 668 bin lirayı geçiyor. Doğum, bakım, kreş, sağlık, giyim, ulaştırma ve gıda giderleri de hesaba katıldığında, dar gelirli aile 22 yılda 80 bin lira, zengin aileler ise 1 milyon liranın üzerinde para harcıyor.

Futbolcu Olmak İçin Çok Mu Geç?

Eğer ergenlik yıllarınızı geçtiyseniz, maalesef cevabımız evet. Tabii bu futbol dünyasında başka işler yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Mesela hakem olmaya ne dersiniz? Cristiano Ronaldo gibi bir servetiniz olmaz ama hakemler de gayet iyi paralar kazanabiliyor. Futbol hakemliği başvurusu için tff.org sitesine girin. Herkes için Hakemlik (HİF) bölümünden başvuru yapın. Başvurduğunuz şehirde hakem ihtiyacı olduğunda TFF hakem kursu düzenliyor ve davet ediliyorsunuz. 10 günlük bu kurslara günde iki saat katılmanız şart. Başarıyla tamamladığınızda hakem oluyorsunuz.

“İçimden Gelene” İnanmalı Mıyım?

Uzman psikologlar, bu sorunun cevabına “Asla! Sezgilerimiz kusursuz değildir ve bizi çok yanlış durumlara sürükleyebilirler” diyor. Beyniniz siz farkında olmadan kendi kendine ipuçları toplar, eski tecrübelerinizle birlikte değerlendirir ve bir çözüm yaratır. Bir spor müsabakasında işe yarayabilir ya da iyi bir elektrik almadığınız biriyle birlikte iş yapmak istemeyebilirsiniz. Bunlar olur. Yine de sezgilerinizden tamamen vazgeçmeyin. Kararlarınızı ve içinizden geleni bir arada değerlendirmeye çalışın ve o iç sesin nedenlerini araştırın. İç sesinizi dinleyin ama sadece ona sakın güvenmeyin.

Kısa Sorular Kısa Cevaplar

Bisiklet Mi Koşu Bandı Mı?

Yüzme

Ne Zaman Gece Hayatını Bırakmalıyım?

“Eskiden ortamlar daha güzeldi” dediğiniz gün.

E-Sigaralar Daha Sağlıklı Mı?

Hayır. Her türlüsü zararlı.

Şekeri Nasıl Kesebilirim?

İradenizi ortaya koyun ve meditasyon yapın.

Karaciğerimi Ne Kadar Süre Dinlendirmeliyim?

Haftada en az üç gün.

Üçgen Vücudum Olacak Mı?

Verdiğimiz programlar sayesinde, evet.

Bir cevap yazın