3 ADIMDA DAHA ETKİLİ SQUAT

Sizler için araştırdığımız bu tekniklerle squat hareketini tam bir kas yapma fabrikasına dönüştürmeniz kaçınılmaz olacak!

Doğru Pozisyonu Bul

Koruyucu yastıkları unutarak işe başlayın. Boynunuzda 100 kilo taşımak muhakkak ki zordur fakat halteri boynunuza değil de ensenize almak size ekstra korumada yardımcı olur. Özellikle koruma sağlamasının yanı sıra hareketi uygularken daha fazla kasınızı aktif hale getireceğini unutmamalısınız. Kişisel antrenör Rob Aitken, “Daha dar bir açıyla kavramalısınız ve dirseklerinizi, omuzlarınızla birlikte devamlı olarak doğal konumunda kilitli tutmamaya çalışmalısınız. Böylelikle ense ve kanat kaslarınızı da çalışacak” olduğunun altını çiziyor.

Bacakları İyice Aç

Ekstra verim sağlayacak, derin squat için bacaklarınızı daha fazla açarak çalışmanız gerekiyor. Kişisel antrenör Sean Lerwill, “Bacaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla, ayaklarınızı da iki yana açın. Böylece kalçalarınızı da açmış olursunuz” şeklinde öneride bulunuyorlar. Bu durumda kalça ve hamstring kaslarınız da daha fazla çalışacağından, ekstra verim alabileceksiniz. Fazla alçalmadan squat yaparsanız, hareketin odak noktası quadriceps kaslarınız olacaktır. Bu da kaslarınızda dengesizliğe yol açıp, sakatlığa davetiye çıkarması hiçten bile değil…

Zihin Gücünü Kullan

Beyniniz, yaptığınız egzersizlerin tümünde çalışan tek organ olma özelliğine sahiptir. Onu zekice kullanmanız gerekir. Kişisel antrenör Tim Hayes, “Hareket esnasında kalça, hamstring ve quadriceps kaslarınızı gözünüzde canlandırırsanız, squat hareketini daha güçlü ve daha etkili yaparsınız” diyerek durumu özetliyor. Ayrıca yapılan araştırmalar, kasları gözünüzün önünde canlandırınca, beyninizin kaslara birtakım sinyaller yolladığını kanıtlar nitelikte. Böyle bir durumda, daha fazla kuvvet kazanmanızı sağlamaya yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget