3 ADIMDA DAHA ETKİLİ SQUAT

Bu tekniklerle squat hareketini tam bir kas yapma fabrikasına dönüştürün.

Doğru Pozisyonu Bul

Koruyucu yastıkları unutun. Boynunuzda 100 kilo taşımak elbette zordur ancak halteri boynunuza değil de ensenize almak size ekstra koruma sağlar. Ayrıca koruma sağlamasının yanında hareketi yaparken daha fazla kasınızı aktif hale getirir. Kişisel antrenör Rob Aitken, “Daha dar bir açıyla kavramalısınız ve dirseklerinizi, omuzlarınızla birlikte devamlı olarak doğal konumunda kilitli tutmalısınız. Böylece ense ve kanat kaslarınızı da çalışacak” diyor.

Bacakları İyice Aç

Daha derin squat için bacaklarınızı daha fazla açmalısınız. Kişisel antrenör Sean Lerwill, “Bacaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla, ayaklarınızı da iki yana açın. Böylece kalçalarınızı da açmış olursunuz” diyor. Bu şekilde kalça ve hamstring kaslarınız da daha fazla çalışacak. Fazla alçalmadan squat yaparsanız, hareketin odak noktası quadriceps kaslarınız olur. Bu da kaslarınızda dengesizliğe yol açıp, sakatlığa davetiye çıkarabilir.

Zihin Gücünü Kullan

Beyniniz, yaptığınız egzersizlerin tümünde çalışan tek organınızdır. Onu zekice kullanın. Kişisel antrenör Tim Hayes, “Hareket esnasında kalça, hamstring ve quadriceps kaslarınızı gözünüzde canlandırırsanız, squat hareketini daha güçlü ve daha etkili yaparsınız” diyor. Yapılan araştırmalar, kasları gözünüzün önünde canlandırınca, beyninizin kaslara birtakım sinyaller yolladığını kanıtlıyor. Böylece daha fazla kuvvet kazanmanızı sağlıyor.

Bir cevap yazın