AĞIRLIK ANTRENMANI YAPANLARIN KULLANMASI GEREKEN EN FAYDALI 3 BESİN TAKVİYESİ

Ağırlık kaldıranların kas gelişimini en üst düzeye çıkarmak için aşağıda bahsedeceğimiz 3 besin takviyesine ihtiyacı var.

Herkes spor salonunda limitleri zorlamak ister. Bunun yanında, sporda harcanan saatlerin karşılığını almak için sıkı bir diyet listesine bağlı kalmak da şarttır. Tüm bunları harfiyen uygulamanıza rağmen hala istediğiniz gelişimi kaydedememiş de olabilirsiniz. Belki de eksik noktayı besin takviyeleri ile tamamlamanız gerekiyordur.

Besin takviyelerinden bahsetmeye başlamadan önce, ilk önce şunda anlaşalım: Spor salonunda tüm mücadelenizi ortaya koymalısınız! Özetle, antrenman, beslenme ve dinlenme öğelerini tam anlamıyla yaptığınızı düşünüyorsanız, artık besin takviyesi kullanmanın vakti gelmiş demektir.

1. Kreatin Monohidrat

Kreatin monohidrat, kaslardaki kreatin miktarını arttırır. Bu artış, kaslarınızın daha fazla ağırlık kaldırmasını ve maksimum kuvvetle çalışmasını sağlar. Bu da daha iri ve daha kuvvetli olacağınız anlamına gelir. Dünya üzerinde birçok profesyonel atletin de kullandığı kreatinin, yüksek yoğunluklu güç antrenmanları ve dayanıklılık egzersizlerindeki performans üzerinde oldukça belirgin bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Kreatin kullanmaya başlayanlardan bazıları ilk hafta günlük 20-25 gram yükleme yapılmasını ve sonraki haftalarda günlük 5 gram olarak devam edilmesini öneriyor. Ancak dünyaca ünlü birçok fitness eğitmeni yükleme evresine çok da gerek olmadığını söylüyor. Bizim önerimiz de antrenmandan yarım saat önce bir ölçek (5 gram) almanız yönünde. Dinlenme günlerinde ise karbonhidratı yüksek tükettiğiniz öğünlerde bir ölçek tüketebilirsiniz.

2. BCAA

BCAA; Valin, izolösin ve losin’den oluşan zincirli amino asitlere verilen addır. BCAA olarak adlandırılan zincirli amino asit takviyeleri, kas hacmini ve performansını arttırmak isteyen sporcular tarafından oldukça fazla kullanılır.

BCAA’lar vücut tarafından üretilemez. Bu yüzden takviye olarak alınmalıdır. BCAA’lar antrenman esnasından enerji üretimini üst düzeye çıkarmasının yanı sıra, antrenman sonrası yıpranan kas dokularını onararak, kas gelişimini destekler.

BCAA takviyesini, her öğünle birlikte, antrenmandan önce ve antrenmandan hemen sonra almak en idealidir. Yoğunluğu yüksek antrenmanlardan yarım saat önce ve yarım saat sonra BCAA almak, kasların yenilenme sürecini hızlandırır ve anabolik bir ortam oluşturur.

3. Glutamin

Glutamin, iskelet kaslarının yüzde 61’ini oluşturan ve vücudunuzdaki kaslarda en çok bulunan amino asittir. Kas dokusunda, plazmada ve birçok hayvansal gıdada bulunur. Glutamin, yoğun antrenman yapan kişilerde oldukça önemli bir yer tutar. Yapılan çalışmalar, glutaminin büyüme hormonu seviyesini arttırdığını ve kas yıkılmasını önlediğini gösteriyor.

Antrenmandan önce, antrenman sırasında ve antrenmandan sonra 10 gram glutamin alabilirsiniz. Glutamini uzun süre kullanmaya gerek yoktur. Yoğun antrenman yaptığınız dönemlerde, glutamin ihtiyacını desteklemek gerekir.

Bir cevap yazın