AĞIRLIK ÇALIŞANLAR İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI

Ağırlık antrenmanı yapanlar her türlü kazançlılar. Ama bu kazancı maksimuma çıkarmak için aşağıdaki ipuçları işinize yarayabilir.

Isınmaya Önem Verin

Spor salonunda işler istediğiniz gibi gitmiyor mu? Gerekli hazırlıkları yapmadan kişisel rekorunuzu egale etmeyi bekleyemezsiniz. Isınmak, kan akışını canlandırarak kaslarınıza kan gitmesini ve antrenmana hazır hale gelmesini sağlar.

Tabii omuz gününde koşu bandında ısınmaktan bahsetmiyoruz. O gün hangi antrenmanı yapmayı planlıyorsanız, programınızdaki hareketleri düşük ağırlık ve yüksek tekrarlarla yaparak kaslarınızı antrenmana hazırlayın.

Kaslarınızı Olabildiğince Zorlayın

Kural çok basit: Hedefinize en kısa sürede ulaşmak istiyorsanız, kaslarınızı mümkün olduğunca zorlamalısınız.

Düşük ağırlık yüksek tekrar mı, yoksa yüksek ağırlık düşük tekrar mı olacağı tamamen sizin neyi hedeflediğinizle alakalı. Daha hacimli bir vücut istiyorsanız yüksek ağırlık düşük tekrar, daha yağsız ve fit bir vücut istiyorsanız düşük ağırlık yüksek tekrar prensibini uygulayabilirsiniz.

Şunu asla unutmayın; kaslarınızı tükenene dek çalıştırdığınızda kas gelişimini tetiklersiniz.

Demir Terapisi

Dünyaca ünlü aktör Dwayne Johnson son dönemde övgüyle bahsettiği “Iron Therapy” yani “Demir Terapisi”. Koşucular, yüzücüler ya da bisikletçiler hiç fark etmez. Bu sporcular antrenman sonrası kendilerini nasıl mutlu hissediyorsa, aynı şey ağırlık kaldıranlar için de geçerli. Antrenman yaptığınızda beyninizin ödül merkezine hormon göndeririz ve bunun sonucunda mutlu oluruz.

Kendinizi antrenmanlarda ne kadar zorlarsanız, sonrasında bir o kadar mutlu olursunuz.

Hedefe Odaklanın

Hipertrofi, kaslarınızın gelişim sağlamasına verilen addır. Ağırlık antrenmanı yapmak kas dokularınızı paramparça eder ve bunun sonucunda vücudunuz büyüme hormonları salgılar. Yani bu da, kaslarınızın daha büyük ve daha güçlü olmaları anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget