AĞIRLIK – KARDİYO ÇIKMAZI

Ağırlık kaldırmayı çok seviyorsunuz ve düzenli olarak ağırlık çalışıyorsunuz. Ancak kardiyodan da nefret ediyorsunuz. Spor salonunda harcadığınız vaktin çok azını bile kardiyoya ayırmak, zorlukla inşa ettiğiniz kasların erimesini sağlayan gereksiz bir aktivite olarak düşünmenizi sağlıyor. Ancak o kasların daha belirgin olmasını sağlamak için bunu mutlaka yapmanız gerekiyor.

Eğer hedefiniz sadece daha iri kaslara sahip olmaksa, evet yaptığınız ağırlık antrenmanları sonucu bu mümkün fakat trapezle deltoid kaslarınız birbirinden ayrılamayacak. Yağsız ve hacimli bir vücut için kardiyoya ihtiyacınız var.

Aynı zamanda kardiyovasküler egzersizler kalp sağlığı için de çok önemlidir. Sağlıklı bir kalp kaslarınıza daha verimli oksijen ve kan akışı sağlayacak. Bu daha daha etkili bir kas gelişimi anlamına geliyor.

Hem sağlıklı bir kalbe sahip olmak hem de ağırlık antrenmanlarından daha fazla verim almak için bazı ipuçlarından bahsedelim.

Kardiyo ve Ağırlık Antrenmanlarını Farklı Günlerde Yapın

Sert ağırlık antrenmanları yapan kişiler sonrasında kardiyo yapmanın kas gelişimi üzerinde olumsuz bir durum yaratacağını düşünüyor. Bu tamamen nasıl kardiyo yaptığınızla alakalı. Ağırlık antrenmanları ve kardiyo arasında vücudunuza zaman tanımalısınız. Bu sayede kardiyo antrenmanlarınızın kas gelişimine olumsuz bir etkisi olmaz. Örneğin, bacak antrenmanlarından sonra kardiyo yapmak bacak kaslarınızın gelişimi açısından çok akıllıca olmayabilir. Ancak aynı antrenmanı iki gün sonra yaparsanız herhangi bir kas kaybı yaşamazsınız. Eğer ağırlık ve kardiyo antrenmanını aynı gün yapmak zorunda kalırsanız, ağırlık antrenmanında çalıştırdığınız kasları etkilemeyecek bir kardiyo egzersizi seçin. Mesela sırt antrenmanı yaptıysanız, kardiyo olarak kürek egzersizini seçmeyin. Unutmamanız gereken en önemli nokta, her zaman ilk önce ağırlık antrenmanı yapmalısınız.

Hedefinizi Belirleyin

Etkili bir kas gelişimi için ağırlık antrenmanlarınızı dönem dönem değiştirmeniz gerekliliği, kardiyo antrenmanlarınız için de geçerli. Aynı zamanda, sıklığı, tempoyu ve süreyi de değiştirmelisiniz. Sadece kas hacmini büyütmeye odaklandığınız dönemlerde kardiyo antrenmanlarınızı haftada 1-2 gün 10-15 dakika ile sınırlandırın. Bu sizin enerjinizi belli bir seviyede tutar ve sadece kas gelişimine yoğunlaşmanızı sağlar. Ancak yağ yakmak istiyorsanız, kardiyo sayısını haftada 4 güne çıkarabilirsiniz. Bunun yanında, kardiyo rutininizi sürekli değiştirmeniz de oldukça önemli.

Yüksek Yoğunlukta Çalışın

Vücudun 20’nci dakikadan itibaren yağ yakmaya başladığını iddia edenlere mutlaka rastlamışsınızdır. Oysa bu tamamen gerçek dışı. Vücudunuz yüksek yoğunluklu egzersizlerde düşük yoğunluklu egzersizlere göre daha çok enerji harcar. Bu sayede daha kısa sürede daha fazla yağ yakabilirsiniz. Yüksek yoğunluklu hareketin hemen ardından aktif dinlenme şeklinde olan interval antrenmanlar yapın. Bu hem kalbiniz hem de yağ yakımı için muhteşemdir.

Doğru Tercih Yapın

Vücudunuz ağırlık antrenmanlarından sonra kaslarınızı yenilemek ve geliştirmek için oldukça fazla mesai harcar. Bir de yüksek yoğunluklu ve yıpratıcı bir kardiyo antrenmanıyla zorlamaya gerek yok. Beton gibi sert zeminlerde koşmak yerine yüzme, bisiklet gibi egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın