AĞZINIZ TEHLİKE ALTINDA

Diş, diş etleriniz ve dudaklarınız sizi büyük sağlık sorunlarına karşı uyarıyor. Peki, siz bunun ne kadar farkındasınız?

Sizce diş fırçalamaya ayrılan iki dakika sadece boşa giden bir zaman mı? Eğer böyle düşünüyorsanız, diş ve diş eti hastalıklarının sağlığınızı büyük tehlikeye attığının farkında değilsiniz. Amerika’da yapılan bir araştırmada, diş eti sağlığının vücutta bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda gerçekleştiği bulundu. Örneğin dişlerinizi fırçalarken karşılaştığınız kanamalar pankreas, sinüsler ya da vücuttaki birçok hastalığa işaret ediyor olabilir. Ancak tüm bunların yanında, ağzınızı muayene etmek çok kolaydır ve semptomlar kendini kolay belli eder. Tabii öncelikle bu semptomların ne anlama geldiğini iyi bilmelisiniz. İşte ağzınızın size anlatmak istedikleri ve sizin yapmanız gerekenler.

Diş Eti Kanaması

Diş fırçası üzerinde gördüğünüz kan, ciddi bir enfeksiyon habercisidir. Doktorlara göre bu, sağlıksız bir ağzın göstergesi. Yemeklerden sonra dişlerinizin üzerinde bakterilerle dolu bir tabaka oluşur. Bu tabaka diş ile diş etinin birleştiği yerde plak oluşumuna sebep olur. Bu durum sadece diş kaybından ziyade ölümcül bir kansere bile yol açabilir. 50.000’den fazla kişi üzerinde yapılan araştırmalarda, diş etlerinde enfeksiyon bulunanların, bulunmayanlara göre pankreas kanserine yakalanmaya yüzde 70 daha meyilli olduğu ortaya çıktı. Buradaki esas suçlunun, sindirimi sağlayan kimyasallarla etkileşime giren ve kanser hücresinin gelişimine sebep olan bakteriler olduğu düşünülüyor.

Şeker hem ağzınızın hem pankreasınızın en büyük düşmanı! Şekerli gıdalar plak oluşumlarını hızlandırarak diş eti iltihabının daha da kötüleşmesine neden olur. İşlenmiş şekerli gıdalardan uzak durun. Kahve ve çayınızı mümkün olduğunca şekersiz içmeye çalışın. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız, yapay tatlandırıcılar kullanabilirsiniz. Kahvenin yanında tüketeceğiniz ceviz, içeriğindeki metiyonin isimli aminoasit sayesinde pankreas kanserine yakalanma riskini yüzde 70 azaltıyor.

Hassas Dişler

Mideniz yediklerinizi parçalamak için sindirimi kolaylaştıran sıvılar barındırır. Fakat asit midenizin üst kısmına çıkıp ekşimeye neden olduğunda, ağzınıza kadar gelebilir ve diş minesini eriterek dişlerinizi hassaslaştırabilir. İspanya’da yapılan bir araştırmada, reflü hastalarının herhangi bir mide şikayeti olmayanlara göre üç kat daha fazla diş problemi yaşadığı görüldü. Eğer reflü çok ciddi boyutlarda ise, bu durum yemek borusu kanseri gibi ölümcül bir hastalığa da sebep olabiliyor.

Gazlı içecekler diş minesini yıpratır ve mide hastalıklarını tetikler. Gazlı içecekler yerine su tercih edin. Diş minesini onaracak mineraller içeren tükürüğün salgılanmasını arttırmak için şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz.

Ağız Kokusu

Ağız kokusu problemlerinin birçoğunun kaynağı ağzınız değil, sinüslerinizdir. Genizlerdeki yanma, alerji ya da bir enfeksiyon iki türlü ağız kokusuna yol açar. İlki, tıkalı burun yüzünden ağzınızdan nefes alıp verirsiniz. Bu durum ağzınızın kurumasına ve bakterileri öldüren tükürüğün yok olmasına yol açar. Diğeri ise, burnun arkasında oluşan sızıntılar sizi kötü kokularla tanıştırabilir. Mukus denen sıvı burnunuzun arkasından dilinizin arka tarafına doğru akar. Biriken bu salgı bakterileri besler ve ağzın kötü kokmasına yol açan kükürt bileşenlerini meydana çıkarır.

Geceleri ağzınız daha az tükürük ürettiği için bakteriler düzenli bir şekilde temizlenemez. Bakteriler ağızda ne kadar çok kalırsa, o kadar çok kötü koku oluşur. Ağız gargarasını sabah yerine özellikle gece yatmadan önce daha sık kullanmaya başlayın. Ağzınızı yarım dakika boyunca çalkayalayın. Eğer buna rağmen kokudan kurtulamıyorsanız, diğer bölgelere de sıçrama ihtimali olan ağır bir sinüs enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Bu durumda bir uzman desteği almanızda fayda var.

Dudak Çatlaması

Yeterli düzeyde güneş koruyucu kullanmazsanız, dudaklarınızda cilt kanseri oluşabilir. Bunun yanında alt dudağınız yassı hücreli kanserin başladığı yaygın bölgelerden biri olduğu için, kısa sürede çoğalmaya daha yatkındır.

Dışarıya çıkmaya hazırlanırken güneş koruma faktörlü dudak kremi kullanmayı unutmayın. Ayrıca bol bol yeşil çay tüketin. Yeşil çayda bulunan antioksidanlar cilt kanseri riskini yüzde 70-80 oranında düşürüyor.

Bir cevap yazın