ANAEROBİK EŞİK KOŞUSU

Nedir?

Yüksek ve sabit bir hızda 5-10 km arası yapılan koşular. Bu hız, anaerobik eşiğinizin hemen altında; yani vücudun kasları yakan laktik asidi biriktirmeye başladığı seviyenin altında olmalı.

Ne İşe Yarar?

ABD’li mesafe antrenörü Tom Kloos’a göre, bu koşular aerobik fitness seviyenizi geliştirip, kandaki oksijenin dolaşım ve emilim oranını yükseltir. Daha uzun süre, daha hızlı koşmanızı sağlar.

Deneyin

Haftada bir kez, yarış hızınızın biraz altında 5-10 km koşun. Hızınızı sabit ve istikrarlı tutun. Kaslarda yanma hissederseniz, anaerobik limitinizi aştınız ve vücudunuz anaerobik enerjinizi yakmaya başladı demektir. Yavaşlayın.

Zaferi Ağrısız Yaşa

Uzun bir koşu ve pedal çevirmeden sonra kaslarınız, biri size iğne batırıyormuş gibi acı verebilir. Buna “yarıştan kalmak olmak” da deniyor. Acıları hafifletip hızlı iyileşmenin yollarını ise yapılan yeni araştırmalar gösteriyor.

1. Kompresyon Taytı Giyin

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, kompresyon taytı giyen maratoncular yarıştan sonraki 24 saat boyunca daha az ağrı hissediyorlar.

2. Bacaklarınıza Köpük Rulo İle Masaj Yapın

Kanada’da yapılan araştırmaya göre, zorlu bir koşudan sonra 20 dakika ruloyla masaj yapmak, 72 saat boyunca acıyı azaltıyor.

3. Turşu Suyu Yudumlayın

Antrenmandan sonra içilen yarım bardak turşu suyu, krampları geçirmede içme suyuna kıyasla yüzde 37 daha etkili.

4. Bir Fincan Kahve İçin

Spordan bir saat önce veya günlük 2,5 fincan kahveye eşdeğer miktarda kafein almak, ağrılarınızı dindirmede hayli başarılı.

Bir cevap yazın