ANTRENMANDAN ÖNCE NE YENMELİ?

ANTRENMANDAN ÖNCE NE YENMELİ?

Sağlıklı ve fit görünmenin sırrının düzenli spor yapmanın yanında dengeli beslenmekten de geçtiğini birçoğumuz biliyoruz. Bu nedenle antrenman öncesi ne yediğinize de dikkat etmeniz, olması gerektiği gibi beslenmeniz gerekir.

Hedefiniz doğrultusunda; antrenmandan önce neyi, ne kadar ve ne zaman yediğiniz değişiklik göstereceğinden, varmak istediğiniz nokta oldukça önemlidir.

Karbonhidratın en basit hali olan glikoz; kaslarda ve kanda yoğun miktarda bulunmaktadır. Egzersiz çalışmalarını sırasında, vücutta öncelikle karbonhidrat depoları kullanılır. Bu durumu esasa alarak belirtelim ki, şayet hedefiniz yağ yakımı için kardiyo antrenmanı ise bu antrenmanı sabah aç karnına yapmak oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Fakat aç antrenman yapmaya çok dayanıklı bir bünyeniz yoksa, enerji verecek az miktarda karbonhidrat tüketerek vücudunuza destek olabilirsiniz.

Antrenman Öncesi Beslenme
Antrenman Öncesi Beslenme

Hedefiniz kas hacmini ve dayanıklılığı arttırmak ise antrenmandan önce yüksek karbonhidrat, orta ya da düşük protein ve düşük yağlardan oluşan bir öğün tüketmeye dikkat etmelisiniz.  Size gerekli enerjiyi verecek yoğun karbonhidrat antrenmanda, protein ile kaslarınızı koruyacak ve düşük yağ miktarı ile sindirim sorunu yaşamadığınızı göreceksiniz.

Antrenman Öncesi Öğünü Ne Zaman Yemeliyiz?

Maksimum fayda ile sonuçlanan bir antrenman için şayet bir ana öğün yiyecekseniz antrenmandan 3-4 saat önce, eğer bir ara öğün yiyecekseniz 1-2 saat önce yemelisiniz ki performansınıza etkilemesin.

Antrenmandan önce yemeniz gereken bazı besinlerden bahsetmek gerekirse:

Muz
Yulaf Ezmesi
Kurumuş Meyve
Yoğurt
Tam Tahıllı Ekmek
Yumurta Beyazı
Meyve Smoothieleri
Nohut
Kafein

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget