ANTRENMANDAN ÖNCE NE YENMELİ?

Fit olmanın sırrının düzenli spor yapmanın yanında dengeli beslenmekten de geçtiğini birçoğumuz biliyoruz. Bunun için antrenman öncesi ne yediğinize de dikkat etmeniz gerekiyor.

Antrenmandan önce neyi ne kadar ve ne zaman yediğiniz, varmak istediğiniz hedefe göre de değişkenlik gösteriyor.

Kaslarda ve kanda karbonhidratın en basit hali olan glikoz yoğun miktarda bulunur. Antrenman esnasında vücutta öncelikle karbonhidrat depoları kullanılır. Bu yüzden eğer hedefiniz yağ yakımı için kardiyo antrenmanı ise bu antrenmanı sabah aç karnına yapmak oldukça akıllıca bir tercih olacaktır. Ancak aç antrenman yapmaya çok dayanıklı bir bünyeniz yoksa enerji verecek az miktarda karbonhidrat tüketebilirsiniz.

Eğer hedefiniz kas hacmini ve dayanıklılığı arttırmak ise antrenmandan önce yüksek karbonhidrat, orta ya da düşük protein ve düşük yağlardan oluşan bir öğün tüketebilirsiniz. Yoğun karbonhidrat antrenmanda size gerekli enerjiyi verecek, protein ile kaslarınızı koruyacak ve düşük yağ miktarı ile sindirim sorunu yaşamayacaksınız.

Antrenman Öncesi Öğünü Ne Zaman Yemeliyiz?

Verimli bir antrenman için eğer bir ana öğün yiyecekseniz antrenmandan 3-4 saat önce, eğer bir ara öğün yiyecekseniz 1-2 saat önce yemelisiniz.

Antrenmandan önce yemeniz gereken bazı besinlerden bahsetmek gerekirse:

Muz
Yulaf Ezmesi
Kurumuş Meyve
Yoğurt
Tam Tahıllı Ekmek
Yumurta Beyazı
Meyve Smoothieleri
Nohut
Kafein

Bir cevap yazın