ANTRENMANDAN SONRA NE YAPMALI?

Yorucu geçen bir antrenman sonrası dinlenmek; yıpranmış kas dokusunun tamiri ve gelişiminin, sadece iyileşme sürecinde olabileceğinden, antrenmandan daha önemlidir. Performasınızı her zaman üst düzeyde tutmak için doğru şekilde dinlenmelisiniz.

Kişisel rekorlarınızı denemek, yorulduğunuzu hissettiğinizde bir tekrar daha yapmaya çalışmak, sizi hem mental hem de fiziksel olarak geliştirir. Zamanla antrenman tekniğiniz, kondisyonunuz daha ileri gider; çalıştığınız ağırlıklar, dayanıklılığınız artar ve performansınız daha da iyileşir. Ancak bu performansın sürmesi için overtraining (sürantrenman) olmasından ve kasların toparlanmasına zaman tanımadan tekrar antrenman yapmamalısınız.

Vücudunuz yaptığınız antrenmanlar sonucu kas yıkımına girer, doğru ve sağlıklı beslenme ile durumu eşitler, yeterli dinlenmeyle eski halinizden daha iyi olursunuz. Eğer sürekli bir yorgunluk hissi, motivasyon kaybı, uykusuzluk, iştah azalması, hastalık ve sakatlıkların artması gibi belirtiler, antrenman sıklığının vücudunuzun dayanabileceği sınırları aştığına işaret olabilir.

Toparlanma süreci, antrenman biter bitmez başlar ve diğer antrenmana kadar sürer. Antrenman sonundaki esneme, gün içinde yediğiniz ara öğünler, uyku, ertesi günkü kahvaltı, kısacası antrenman sürecinde yaptığınız her şey, yenilenme sürecinin sonucunu belirler. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.

Dengeli Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenen biri kendini onarma, yenileme ve diğer antrenmana hazırlamada oldukça başarılı olacaktır. Her kişinin beslenme ihtiyacı farklılık gösterir. Kas-yağ oranınızdan günlük aktivitelerinize kadar neyi ne kadar yemeniz gerektiğini belirleyen birçok madde var. Bu konuda uzmanlardan da destek alabilirsiniz. İyi bir beslenme ile kendinizi hem daha kısa sürede yenileyebilir hem de fiziksel gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Yeterli Uyku

Uyku, vücudunuz için benzersiz bir mucizedir. Uykunun, atletik performans üzerinde olumlu etki yaptığını ortaya koyan birçok araştırma mevcut. İdeal uyku süresi ortalama 7-8 saattir. Yoğun antrenman yapanlar ise ihtiyaç duyarlarsa bu süreyi arttırabilir. Daha kaliteli bir uyku için, uyuduğunuz odayı havalandırabilir, uyku esnasında odanın karanlık ve sessiz olmasına dikkat edebilir, yatağa gitmeden birkaç saat önce teknolojik aletlerden uzak durabilirsiniz.

Anti-Stres

Stres, kötü bir toparlanma süreci ve hatta hastalıklara sebep olabilir. Stres kortizol hormonu seviyesini değiştirebilir ve bu yüzden vücudun toparlanması ve yenilenmesi yavaşlar. Günlük hayatta maalesef uzak kalamadığımız stresle birlikte yoğun antrenman temposu da vücudu ekstra strese sokabilir.

Stresle başa çıkmak için çeşitli yöntemler mevcut. Bunlardan biri de yoga. Yoga, hem sizi stresten uzaklaştırıp performansınızı yükseltecek hem de yenilenme sürecini daha verimli kılacaktır.

Bir cevap yazın