AŞAĞIDA NELER OLUYOR?

Cinsel organınızla yaşadığınız sorunlar, başka yerdeki sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Dikkat edin, penisiniz size bir şey anlatmaya çalışıyor.

Bu Eğlenceli Parti Oyununu Deneyin

Arkadaşlarınıza kağıt ve kalem verip, bir dakika içinde penis anlamına gelen bildikleri bütün argo kelimeleri yazmalarını isteyin. Süre dolduğunda zaten herkesin bildiği şeyleri duyacaksınız. John Hopkins Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kevin Billups’ın kullandığı tabir ise şöyle: “Penisiniz, genel sağlığınızı gösteren önemli bir barometredir.” Aynen öyle! Aynı zamanda hastalıkları haber veren bir alarm gibidir. Sesine kulak verin yoksa çok pişman olabilirsiniz. İşte dikkatli olmanız gereken işaretler.

1. Kabul Etmek İstemeseniz De Yumuşama Sorununuz Var

Yatakta ayda iki kereden fazla yumuşama sorunu yaşıyorsanız, sorun kalbinizde olabilir. Avusturya’da yapılan bir araştırma, orta ya da yüksek düzeyde sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde 10 yıl içinde kalp sorunu yaşama riskinin yüzde 65 daha fazla olduğunu ortaya koydu. Weill Cornell Tıp Fakültesi’nden Ürolog Dr. Darius Paduch, “Penisteki kan damarları çok daha incedir ve bu damarlardaki daralma, kalp ya da beyin damarlarından çok daha önce başlar” diyor. Paduch, bu ihtimale karşı doktorunuzdan sizi kardiyoloğa sevk etmesini istemenizi öneriyor.

2. İdrarınızın Rengi Sarıdan Kırmızıya Döndü

Tuvalette gördüğünüz kan bir ikaz olabilir. Dr. Billups, “İdrardaki kan prostat, idrar torbası ya da böbreklerde yaşanan bir sorunun habercisi olabilir. Kanın nereden kaynaklandığını bulmanız gerekir” diyor. Öte yandan, Cleveland Klinik’te bulunan Glickman Üroloji ve Böbrek Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Eric Klein, cinsel birleşme sırasında boşalan spermde kan olmasının hayati bir tehlike anlamına gelmediğinin altını çiziyor. Yine de bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz. Zira sebebi prostat iltihabı olabilir. Bu rahatsızlık, genellikle kalın bağırsakta enfeksiyona neden olan koli basili bakterisinden kaynaklanıyor. Eğer sorununuz buysa antibiyotik tedavisi gerekebilir.

3. Libidonuz Bir Süredir Yerlerde Sürünüyor

Yatağa girer girmez ateşiniz sönüyorsa hemen partnerinizi suçlamayın. Nefes yolunun tıkandığı bir tür uyku bozukluğu olan obstrüktif uyku apnesi (OSA), cinsel isteğinizi baltalıyor olabilir. Alman araştırmacılar, geceleri kanındaki oksijen seviyesi düşük olan erkeklerde cinsel isteğin, nefes almakta sorun yaşamayan erkeklere göre yüzde 11 daha az olduğunu tespit etti. Uyku apnesi testosteron seviyesini düşürebiliyor, bu da ereksiyon durumunu etkiliyor. Eğer yüksek sesle horlama sorununuz varsa, nefessiz kalarak uyanıyorsanız veya gün içinde kendinizi aşırı yorgun hissediyorsanız doktorunuzdan apne testi yapmasını isteyin.

4. Penisinizin Ucu Kızarmış ve Şişmiş

Kastettiğiniz “o” tarz bir şişkinlik değil elbette. İltihaplı bir kırmızılık ve penis ucunda hissedilen acıdan bahsediyoruz. Dr. Paduch bu hastalığın adının balanit olduğunu söylüyor ve genellikle hijyen eksikliğine bağlı bakteri, virüs veya mantar gibi nedenlerden kaynaklandığını belirtiyor. Doktorun vereceği mantar ilaçları, reçeteli steroid kremler veya antibiyotik tedavisi sorunu çözebilir. Ayrıca diyabet testi yaptırmayı da düşünmelisiniz. Bristol-Myers Squibb’ten araştırmacılar, diyabet hastalığı olanlarda balanit riskinin, olmayanlara göre üç kat fazla olduğunu söylüyor.

5. Hassasiyet Sorunu Yaşamaya Başladınız

Penis başındaki uyuşma, kötü beslenmenin sonucu olabilir. Her gün mutlaka en az 2,4 mikrogram B12 vitamini almaya çalışın; bol bol deniz ürünü, süt ve et tüketin. Lifli yeşil sebzelerle börülcede bol miktarda bulunan folik asitten her gün 400 mikrogram almaya çalışın. Dr. Paduch, bu vitaminlerden yeteri kadar tüketilmediğinde peniste bulunan sinir liflerinin beyne mesaj iletmede sıkıntı yaşadığını söylüyor. Bir sonraki adımınız, diyabet ihtimalini elemek için kan şekeri testi yaptırmak olsun. Dr. Paduch, hafif yüksek bir seviyenin bile (sekiz saat açlık sonrası 100 mg/dl üzeri) penis hassasiyetini olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

6. Normalden Daha Sık İdrar Yapıyorsunuz

Sık tuvalete çıkmanızın nedeni, yüksek ihtimalle benign prostatik hiperplazi (BPH) olabilir. Bu hastalığın semptomları nadiren 40 yaş altındaki erkeklerde görülse de, 70 yaş üzerindeki erkeklerin hemen hemen yüzde 90’ını etkiliyor. Prostat beziniz genişlediğinde, idrarı vücuttan atmaya yarayan tüp üzerinde bir baskı oluşturuyor. Bu da sürekli olarak tuvalete yetişmek zorundaymışsınız hissi yaratıyor. Doktorunuz reçetenize alfa blokerler yazabilir. Bunların, prostat bezinizdeki düz kasları rahatlatarak BPH’ye (ve kimi zaman yüksek tansiyon sorununa) çare olduğunu söyleyebiliriz. Sonra gevşeyin ve bırakın aksın!

7. Daha Az Boşalıyorsunuz Ya Da Orgazm Olamıyorsunuz

Boşalırken tıkanma sorunu mu yaşıyorsunuz? Suçlusu düşük testosteron olabilir. Dr. Paduch şöyle diyor: “Testosteron sperm üretimine yardımcı olur. Sperm ne kadar çoksa, o kadar şiddetli boşalırsınız.” Bu sorunun bir diğer nedeni de ecza dolabındaki sinsi bir düşman olabilir. İranlı araştırmacılara göre, depresyon nedeniyle SSRI grubu (seçici serotonin geri alım engelleyici) antidepresan ilaçları kullanan erkeklerin üçte biri, orgazm olurken sorun yaşıyor. Doktorunuzla kullandığınız ilacın dozunu azaltma ya da başka ilaca geçme seçeneklerini konuşmalısınız.

8. Ereksiyon Halinde Garip Bir Açı Oluşuyor

Penisiniz yönünü mü şaşırıyor? 40 yaş ve üzerindeki erkeklerin yüzde 23’ünde görülen Peyronie hastalığınız olabilir. Bu hastalıkta erekte olan penis, 30 derece açıyla belli bir yöne doğru kıvrılır. Penisin süngerimsi iç kısmını çevreleyen bağ dokularda kolajen plak oluşumu meydana geldiğinde ortaya çıkar. Nedeni genetik olabildiği gibi, çok fazla ya da çok az cinsel aktivite de olabilir. Dr. Paduch, en geç 24 saat içinde bir uzmana başvurmanızı ve kan şekeri testi yaptırmanızı tavsiye ediyor. Yüksek glikoz seviyesi, penisteki kök hücreleri etkileyerek plak oluşumuna yol açabiliyor.

Bir cevap yazın