AVOKADO YEMEK İÇİN HAKLI SEBEPLER

Stres, çevresel faktörler, zararlı bakteriler ve yanlış beslenme alışkanlıkları birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Ancak bazı gıdalar, alkali dengesinin korunmasına ve bağışıklık sisteminin sağlıklı kalmasına destek olur. İşte avokado da bu besinlerin başında geliyor.

Uzmanlar sindirimi sistemini düzenlemesinin yanında uzun süre tok tutucu özelliği bulunan avokadoyu sık tüketmenizi öneriyor.

İçeriğindeki yararlı maddeler sayesinde, bağırsak, akciğer ve cilt dokusunu yeniler. Bu yüzden sadece yetişkinlerin değil, bebeklerin de tüketimine uygundur.

Avokadonun birçok faydası vardır;

  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Kilo vermeyi sağlar.
  • Kanserle savaşır.
  • Kalp sağlığı için faydalıdır.
  • Cilt dokusunu yeniler.
  • Bebeklerin sağlığını korur.

Yapılan araştırmalarda, avokadonun kanserle savaşmada etkili olduğu ortaya koyulmuştur. Prostat ve meme kanserinin önlenmesinde oldukça etkili. İçeriğindeki sağlıklı yağlar sayesinde tok kalmanızı sağlıyor.

Avokado, yoğun lif barındırdığı için kabızlığı önler, sindirim sistemini düzenleyerek, kolon kanseri riskini azaltıyor.

Avokadonun yoğun mineral ve folik asit içeriği, kalp sağlığını canlı ve dinç tutar.

Avokadonun içinde bulunan A, C ve E vitaminleri cilt sağlığını da koruyor. Cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırıyor. Güneş yanığı tedavisinde kullanılan avokado, ayrıca zararlı güneş ışınlarına karşı da ciltte koruyucu görev yapıyor. Cilde bir diğer faydası da ciltteki kırışıklıkların giderilmesini sağlıyor.

Avokado, saç diplerini besleyerek dökülmeyi önlüyor ve saç derisi sorunlarını engelliyor.

Bol miktarda protein içerdiği için bebek sağlığı için de çok önemli. Ayrıca B vitaminleri ve magnezyum bakımından da zengin olduğundan bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından oldukça faydalı. Avokadodaki folat da bebekler için gerekli.

Bir cevap yazın