AZ ZAMANDA ÇOK KAS KAZAN

Devasa kaslara sahip olmak her daim sağlıklı bir vücuda sahip olmak anlamına gelmiyor. Bu tavsiyelerle az zamanda çok kas kazanabilirsiniz!

Günümüzde kaslı ve fit görünmek için spor salonlarına akın eden insanların sayısı hızla artıyor. Ancak ne yazık ki, kaslı görünmek, her zaman sağlıklı bir vücudun göstergesi olamayabiliyor. Kısa sürede kaslarını büyütmek isteyenler bir doktora veya bir uzmana danışmadan, sadece kendi planladığı yoğun antrenman ve katı diyet programları uyguluyor. Bunun sonucunda da genellikle sağlığınız olumsuz anlamda etkileniyor.

Antrenman ve beslenme programı hazırlanırken, kişinin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel durumu oldukça önemli. Bilinçsizce yapılan antrenman ve oluşturulan beslenme düzeni, ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Sporu Sağlık İçin De Yapmalısınız!

Büyük ve güçlü kaslara, yağsız ve fit bir vücuda sahip olmak; obezite, uykusuzluk, depresyon gibi önemli birçok sağlık sorunundan korunmanızı sağlıyor. Ancak vücudunuza kapasitesinden daha fazla yüklendiğinizde, fiziksel sakatlanma risklerinin yanında genel anlamda sağlığınız da kötü etkileniyor.

Antrenman

Dünya Sağlık Örgütü, haftada yaklaşık 2,5 saat yüzme, yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi orta şiddetli dayanıklılık antrenmanlarının yapılmasını; bunun yanında sağlıklı kas gelişimi için büyük kas gruplarını çalıştıracak kuvvet egzersizlerinin haftada en az 2-3 gün yapılmasını öneriyor.

Dinlenme

Kuvvet egzersizlerinin bir sonucu olarak, kaslarda yıpranmalar meydana gelir ancak vücudunuz bunları daha güçlü hale getirerek onarır. Kaslardaki onarım ve gelişim süreci için her kas grubuna en az 48 saatlik bir dinlenme süresi tanımalısınız.

Beslenme

Protein, karbonhidrat ve yağlar, sağlıklı bir kas yapısı için gereken beslenme düzeninin olmazsa olmazlarıdır.

Daha fazla protein tüketildiğinde kasların da daha fazla büyüyeceği inanışı oldukça yaygındır ancak bu tamamen yanlıştır! Düzenli egzersiz yapan biri de olsanız, günlük ihtiyacınızın üzerinde protein tüketimi yaparsanız, böbreklerinize zarar verebilirsiniz. Bunun yanında ihtiyaçtan fazla tüketilen protein, yağ olarak vücutta depolanır.

Sağlıklı kas gelişimi için proteinler kadar karbonhidratlar da oldukça önemlidir. Antrenman esnasında, kaslardaki glikojen depoları kullanılır. Bu yüzden antrenman sonrasında boşalan glikojen depolarını kompleks karbonhidratlar ile doldurmak gereklidir. Tüketebileceğiniz sağlıklı karbonhidratları buradaki yazıdan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın