Bacak Antrenmanını Es Geçmeyin!

Hadi itiraf edelim, bacak antrenmanlarından nefret ederiz. Çeşitli bahanelerle bacak çalışmayan birçok sporcu var.

Peki neden bacak çalışmayı sevmiyoruz? Vücut geliştirmenin en büyük ve en önemli kas grubu olan bacaklara neden gereken özen gösterilmiyor?

Bacak Kaslarına Özen Gösterilmiyor

Sadece üst vücudun öne çıktığı ve prim yaptığı günümüzde haliyle birçok insan sadece üst vücudunu geliştirmeye çalışıyor. Ayrıca üst vücuda odaklanmak daha kolay ve daha zevkli olduğu için çoğunluk bacak antrenmanlarından kaçıyor.

Genelde başkalarını etkilemek adına, kol, omuz, göğüs gibi ayna kaslarını sergilemekten hoşlanıyoruz. Spor salonuna adım atan kişiler derhal bu ayna kas gruplarına yönelerek bacak gibi geliştirmesi daha zor olan kas grubunu arka plana atıyor.

Antrenmanlara Kısa Vadeli Bakılıyor

Spor salonuna üye olan hiç kimse 10 sene boyunca antrenman yapacağını düşünerek üye olmaz. Çok kısa sürede hedefine ulaşmak ister.

Diğer kas gruplarına göre daha zorlayıcı olan bacak antrenmanları, sporu uzun süre düşünmeyen insanlar için fazlalık halini alıyor. Kısa sürede hedefine ulaşmaya çalışanlar da bu zamanı bacak yerine üst gövde antrenmanları ile değerlendiriyor.

Bacak Antrenmanları Gerçekten Zordur

Sağlam bir bacak antrenmanı, hem üst vücut kadar keyifli değil hem de oldukça zorlayıcıdır. Kısa sürede sonuç almayı amaçlayan birinin bacak antrenmanını es geçmesi bu yüzden doğaldır.

Squat ya da deadlift gibi postürü ve yapılışı açısından zor ancak son derece faydalı egzersizleri yapabilmek gerçek bir motivasyon ister. Profesyonel düzeydeki sporcuların bile zorlanarak yaptığı bacak antrenmaları, spora yeni başlayan ve kolay yola kaçanlar için büyük bir yüktür. Bu yükten kurtulmak istenir.

Neden Bacak Kaslarını Çalıştırmalıyız?

Güçlü bir gövde için, üst vücuda verdiğiniz özeni alt vücuda da göstermelisiniz. Sosyal hayatınızda da çok fazla kullandığınız bacak kaslarını güçlendirmek sizi ileri taşır.

Eğer üstü kalın altı sıska bir görüntüye sahip olmak istemiyorsanız, en azından haftada bir kez bacak kaslarınızı çalıştırmalısınız. Vücuttaki en büyük kas kütlesi olan bacak kaslarını çalıştırdığınızda, hem estetik dengesizliğin kaybolmasını sağlayacak, hem de daha fazla büyüme hormonu salınımı sayesinde diğer kas gruplarınızın da aynı zamanda gelişimini hızlandıracaksınız.

Size tavsiyemiz, kısa süreli hedeflerden kaçınarak, bacak antrenmanlarını kalıcı hale getirmeniz.

Bir cevap yazın