BACAK ANTRENMANLARINI NEDEN İHMAL ETMEMELİSİNİZ?

Bacak antrenmanları ile diğer kas gruplarını da geliştirebileceğini biliyor musunuz?

Spor yapan birçok kişinin çok önem vermediği hatta çeşitli bahaneler sunarak yapmadıkları bacak antrenmanları, güçlü bacak kaslarının oluşmasının yanında diğer bölge kaslarının da gelişmesine yardımcı oluyor.

Quadriceps, hamstring ve glutes gibi büyük kas grupları düzenli olarak çalıştırıldığında vücudunuz, antrenman sonrası kaslarda toparlanma için daha fazla testosteron hormonu salgılıyor. Bu sayede de daha fazla kas gelişimi sağlanıyor.

Bacak kasları güçlendikçe, üst vücut kasları da güçleniyor. Bu yüzden bacak antrenmanları vücudun kuvvetlenmesi, büyümesi ve gelişmesi için büyük öneme sahip.

Spor yapan kişilerin büyük çoğunluğu üst vücuduna verdiği önemi alt vücuduna vermiyor. Bunun sonucunda da orantısız bir görünüm ortaya çıkıyor. Üst vücut kaslarını çalıştırdığınız kadar alt vücut kaslarını da çalıştırmak, vücudun daha dengeli gelişmesine yardımcı oluyor. Eğer üst ve alt vücut arasında eşit bir gelişim olmassa, dengesiz bir görünümün yanında, üst gövdede daha fazla kas kütlesi olacağından dolayı, uzun vadede omurilik rahatsızlıkları riski artıyor.

Bacak antrenmanları diz eklemi sağlığı açısından da hayati rol oynuyor. Bacaklar ne kadar kuvvetli olursa, diz eklemine binen yük o kadar azalıyor. Böylece diz problemleri de minimuma inmiş oluyor.

Kalf dediğimiz alt bacak kaslarının güçlendirilmesi, tendonların ve ayak bileğini saran kasların da güçlenmesi anlamına geliyor. Böylece ayak bileği burkulmaları ve sakatlıkları da azalıyor.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget