BEL VE BOYUN AĞRILARINDAN KURTULUN

Soğuk havalarda genelde üst solunum yolu enfeksiyonları şikayetleri çoğalır. Oysa soğuk havalar omurgamız için de tehlike oluşturuyor. Soğuk havalarda bel, boyun ve sırt ağrıları oldukça şiddetlenebiliyor. Bunun sebebi, omurgaya destek görevi yapan tendonların soğuk havalarda gerilmeleri. Bu gerilmeler de sinirlere baskı yapınca ortaya çeşitli ağrılar çıkıyor.

Bel ve boyun ağrılarından şikayetçiyseniz sizin için bazı önerilerimiz var.

Peki soğuk havalarda bu ağrıları önlemek için neler yapmalısınız?

Terli Terli Soğuk Hava Çıkmayın

Evet halk arasında oldukça yaygın bir tabir olan “Terli terli dışarı çıkma” lafı gerçekten doğru. Vücut ısınızda ani değişikliklere yol açabilecek hareketlerden kaçınmalısınız. Soğuk havalarda kol ve bacaklara giden kan miktarı azalır; kanın çoğu hayati önem taşıyan kalp, akciğer, bağırsak ve beyin gibi organlara gidiyor. Omurgayı destekleyen dokularda kan miktarı azaldığı için o dokular gerilir. Bunun sonucunda kaslarda kramplar oluşur ve bel, boyun veya sırtta ağrıya yol açabiliyor.

Spordan Uzak Kalmayın

Soğuk havalarda ağrıları önlemenin en etkili yolu, düzenli spor yapmak. Çünkü hareketsiz kalmak, omurgayı zayıflatıyor. Spor sayesinde vücudun esnekliği artıyor ve bu sayede küçük darbelerden etkilenme riski azalıyor.

Ayakkabı Seçimi Çok Önemli

Sert bir düşüş sonrası kırık, kaslarda ve tendonlarda yırtık ya da bel fıtığı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Soğuk havalarda ayakkabı ve boy seçimine ekstra önem vermelisiniz. Kayıp düşme riskini en aza indirgeyecek modelleri tercih edin.

Bu Kısım Masa Başı Çalışanlara!

Uzun bir süre aynı pozisyonda hareketsiz çalışmak, kaslarda gerginliğe neden oluyor. Bu yüzden saatte bir 5 dakika kısa yürüyüşler yapabilir ve basit esneme egzersizleriyle vücudunuzu esnetebilirsiniz. Ayrıca oturduğunuz koltuğun bel desteği de çok önemli. Otururken sırtınız da eğik değil dik pozisyonda olmalı.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget