Club Brugge-Antwerp

BELÇİKA’ DA KUPA FİNALİ KARARI…

Belçika Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada; Club Brugge ile Antwerp arasında gerçekleşecek olan kupa finali karşılaşmasının hakkında bilgi verdi. Koronavirüs pandemisi sebebi ile kupa finalini 1 Ağustos’ta seyircisiz oynatılmaya karar verildiğinin belirtilmesi ile haber, spor dünyasının gündemine oturdu.


Başkent Brüksel’deki Kral Baudouin Stadyumu’nda oynanacak karşılaşma ayrıntılarının yanı sıra Belçika’da gelecek yeni sezonun ise ağustos ayında başlaması planlandığı belirtildi.

15 Mayıs’ta korona virüs salgını sebebiyle Belçika 1. Futbol Ligi’nde (Pro Ligi) 2019-2020 sezonu tamamlanamadan sona erdirilmişti. Aynı dönemde lider Club Brugge’ün şampiyon ilan edildiği açıklanmıştı.

Belçika Futbol Federasyonu Kararı
Belçika Futbol Federasyonu Kararı

Lider Club Brugge, lig sona erdirilmeden önce 70 puan toplayarak, en dişli rakibi Gent’in 15 puan önünde yoluna devam ediyordu. O dönemde korona salgını nedeniyle bir araya gelmesi imkansız hale gelen Pro Ligi Genel Kurulu, telekonferans tekniği ile buluşmuş ve resmen ligin sona erdirilmesi kararını aldıklarını açıklamışlardı.


Ligin internet sitesinde yer alan bilgilere göre; şampiyon ilan edilmesini kararlaştırılan takımın Club Brugge’ün olduğunun da aynı yöntemlerle belirlenerek paylaşılmış olduğu yönündeydi. Aynı zamanda ligin son sırasında yer alan Waasland-Beveren’ in de, Genel kurulda gerçekleştirilen gizli oylama sonrasında, ligden düşürüldüğü duyurulmuştu. Ayrıca ligdeki bulunan mevcut puan sıralamasının, Avrupa kupalarına katılacak takımlar için esas alınacağı söylenmişti.

1 Ağustos Heyecanı…
Her ne kadar seyircisiz oynama kararı alınsa da, şimdi beklenen tarih 1 Ağustos olarak kayda geçti. Club Brugge ile Antwerp arasında, Kral Baudouin Stadyumu’nda oynanacak kupa finali güne damga vurdu.

Korona virüs mücadelesinde 58 bine yakın vaka sayısı ile kötü günler geçiren Belçika’da normalleşme sürecine girmiş bulunuyor. Futbol dünyası kadar tüm alanlarda alınan kararlar heyecanla beklenen Belçika’da, 30 Haziran tarihinde okullarında sona erdirilmesi ise gündemin diğer konusuydu.

Normalleşme sürecinin ikinci aşamasında bulunan Belçika’nın, kupa finali heyecanını 1 Ağustos tarihi olarak belirlemesi de normal hayata adapte olmaya çalışan taraftarlarca merak edilen bir konuydu. Seyircisiz oynanma kararı taraftarları üzse de, bu süreçte en doğru karar olduğunun bilincinde oldukları vurgulandı.


3 Haziran’da Belçika hakkı yararına yeniden bir araya gelmesi planlanan Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi, normalleşme sürecindeki bir sonraki aşamaların adımları hakkında karar alacaklarını açıkladı. Spor kulüplerinin yeniden faaliyet göstermesi ile ilgili olarak sosyal mesafe kuralları çerçevesinde, maksimum 20 kişilik kapasiteler ile açık havada yapılması şeklinde karar alınmıştı.

Kupa Finali 1 Ağustos 2020
Kupa Finali 1 Ağustos 2020

Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi’nin 3 Haziran tarihi sonrasındaki izlenecek adımlar için verdiği bir diğer tarih ise 8 Haziran oldu. Hala iş yerlerinde uzaktan çalışma durumu devam eden ülkede; kuaförler randevu ile çalışması, düğün ve cenaze törenlerinin 30 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılması, alışveriş merkezleri ve pazar yerlerinde ise sosyal mesafe kuralına uyulması gerekçesi ile kısmı normalleştirme süreçlerini devam ettirildiği gözlemleniyor.

Belçika’da halen korona virüs vakalarının yenilenmesi ise vaka sayısı düşmesine rağmen önlemediğinden, Belçika Futbol Federasyonu tarafından seyircisiz oynanma kararının alındığı belirtiliyor. Futbol severlerin ilgi duyarak, yakından takibe aldığı Belçika Ligi ile ilgili yeni kararların alınması halinde, internet siteleri aracılığı ile duyurulacağı belirtiliyor.

Club Brugge-Antwerp
Club Brugge-Antwerp

Spor müsabakalarının normale dönmesi ve yine seyircili karşılaşmaların yaşanması için ise henüz bir tarih belirlenmediğini vurgulayan Belçika; bugüne gündem olan Club Brugge ile Antwerp planlaması doğrultusunda aldığı karar ile yakın bir tarih için ışık yakamadığını gösterdi. Ancak yine de, kesin bir tarih konulan kupa finali ile futbol severleri memnun etmeyi başardı diyebiliriz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget