Besinlerin Uyku Kalitesine Etkileri

Eğer deliksiz bir uyku çekmek istiyorsanız, gece yediklerinize dikkat etmelisiniz. Gece yemeklerinin en önemli kuralı: Asla abartmayın.

Uykudan önce bir şeyler atıştırmanın kilo alma konusunda büyük bir etkisi olmadığı söylense de, yatmadan önce bir şeyler yemek uykunuzun bozulmasına ve kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Tam şu anda bir çok gastroentrologun söylediği sözü tekrar hatırlatmak istiyoruz: Yatmadan 3 saat önce yemek yemeyi kesin.

Sağlıklı bir kişinin besinleri sindirebildiği evre yani mideden bağırsağa ulaşma süresi yaklaşık 3 saat kadardır. Eğer bu sindirim süreci tamamlanmadan yatağa girerseniz, uykunuz bundan zarar görebilir.

Mideniz besinleri düzgün bir şekilde öğütemediğinde, kendini koruma moduna alır ve içerindeki her şeyden kurtulmaya çalışıyor. Henüz sindirilmemiş besinler ince bağırsağa gönderiliyor ve bu besinlerin emilim ve parçalanma sorunları oluşuyor.

Uykudan önce kendinizi çok aç hissederseniz küçük kaçamaklar yapmak elbette dünyanın sonu değil. Fakat uykunuzun bölünmemesi ve midenizi rahatsız hissetmemeniz için bazı besinlerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Peki bunlar neler?

Uzak Durmanız Gerekenler

Yağlı Besinler

Vücudunuza giren yağların sindirimi uzun sürer. Her öğününüzde mutlaka yağ bulundurmalısınız, bununla alakalı bir sorun yok; fakat uykudan önce yağlı besinlerden uzak durmalısınız. Süt, peynir, yoğurt, dondurma, çerez ve avokado uykudan önce tüketilmemesi gereken başlıca yağlı besinler arasında yer alıyor.

Çikolata

Yatmadan önce nefsinize yenik düştünüz ve aklınızı kurcalayan çikolatadan yediniz. Artık mideniz şekerle doldu. Bunun yanında çikolatada az miktarda da olsa kafein var. Kafein az miktarı bile uykunuzu bölmeye yeterli.

Asitli Besinler

Günümüzde her 5 yetişkinden 1’inde reflü rahatsızlığı bulunuyor. Reflü, boğazda ve göğüste yanma gibi belirtiler veriyor. Kızarmış ya da aşırı baharatlı besinler asitli bir yapıya sahiptir. Gece yatmadan önce asitli besinler tüketmeyin.

Alkol

Alkol, uyku döngünüze zarar verir. Her ne kadar alkol aldığınızda daha kolay uykuya dalsanız da, derin uykudan mahrum kalırsınız. Uykudan 1-2 saat önce alkol tüketimini kesin.

Tercih Edebileceğiniz Besinler

Kivi

Araştırmalar, uyumadan önce yenilen kivinin, içeriğindeki bazı antioksidanlar sayesinde uykunun kalitesini arttırdığını ortaya koyuyor. Ahududu, böğürtleni, yaban mersini gibi orman meyveleri veya elma da tercih edebilirsiniz.

Muz

Muz, kompleks karbonhidrat içeriği ile hızlı sindirilebilir yapıdaki besinlerdendir. Hızlı sindirim sizi uyku öncesi zorlamayacaktır. Ayrıca içerisinde bulunan magnezyum, uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

Tam Tahıllılar

Tam tahıllı besinler, uyumayı sağlayan melatonin ve serotonin gibi hormonların salgılanmasını tetikleyen karbonhidratlardandır. Aşırıya kaçmadan 1-2 saat önceye kadar tüketebilirsiniz.

Yumurta

Oldukça önemli bir protein kaynağı olan yumurta, mide tarafından çok kolay sindirilir. Yağda pişirilen yumurta, haşlanmış yumurtaya göre daha kolay sindirilebildiği için tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın