BİLİNÇSİZ SPOR, SAKATLIKLARA SEBEP OLUYOR

Spor sakatlıklarına sebep olan yanlışların farkına vararak, bilinçli ve sağlıklı bir şekilde yapılan spor ile hayatınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Sporda esnasında yapılan yanlış formdaki hareketler yüzünden ya da doğru bir ısınma süreci geçirilmediği için bir çok kişi sakatlanarak spordan uzaklaşmak zorunda kalıyor.

Isınmadan Antrenmana Başlamak

Isınmadan, vücudu esnetmeden yapılan antrenmanlar, sakatlıklara davetiye çıkarır. Hangi spor dalı olursa olsun, ısınmadan antrenman yapmak çok büyük bir yanlış. Kasları esnetmek hem antrenman performansını arttırır hem de sakatlanma riskini minimuma indirir. Şunu unutmayın; antrenman sonrası oluşan ekrem ağlarının en büyük sebebi yeterince ısınmadan spora başlamaktır.

Hareketleri Doğru Formda Yapmamak

Spora yeni başladıysanız, hareketlerin doğru formlarını oturtmak biraz zaman alabilir. Bu konuda sabırlı olun ve tekrarları arttırarak hareketlerin doğru yapılışını öğrenmeye çalışın. Yanlış şekilde yapılan hareketler, hedeflediğiniz kasın verimli olarak çalışmasını engellerken hem de sakatlık riskini arttırır. Egoyu bir kenara bırakarak, çalışacağınız ağırlıkları doğru seçmeli ve hareketi tam yapmaya özen göstermelisiniz.

Kaldırabileceğinizden Fazla Ağırlık ile Çalışmak

Processed with VSCO with acg preset

Spor salonunda çalışacağınız ağırlıkları iyi belirlemelisiniz. Kapasitenizin üzerinde ağırlıklarla çalışmak, bir anlık dikkat dağınıklığı ile ağırlıkların üzerinize düşmesine ya da kaslarınızı gereğinden fazla zorlamaktan doğan sakatlıklarla yüzleşmenize neden olabilir. Setinizin sadece son 1-2 tekrarında zorlanıyor olmanız gerekiyor. Bunun için de antrenmanlarınızda mutlaka bir partnerle çalışın.

Zaman geçtikçe gücünüz ve kas hacminiz artacak. Daha fazla ağırlıkla daha fazla tekrar yapabilir hale geleceksiniz.

Bir cevap yazın