BİTTER ÇİKOLATA İLE GÜCÜNÜZE GÜÇ KATIN

Size çok sevineceğiniz bir çikolata haberi verelim!

Antrenmanlardan maksimum fayda sağlamak için öncesinde depoyu doldurmanız gerektiği önemli bir ayrıntı. Son yapılan bir araştırma, antrenman öncesi beslenmeyi lezzetli hale getiriyor diyebiliriz. Araştırmacılara göre, antrenmandan önce bitter çikolata tüketmek performansınızı arttırma konusunda büyük önem taşıyor.

Ayrıca kalp sağlığı için faydalı flavanoller içeren bitter çikolata, vücutta nitrik oksit üretimini arttırmaya destek oluyor. Oksijen tüketimi azalıyor ve daha performanslı bir antrenman yapabilme avantajı meydana geliyor.

Araştırmalar; 2 hafta boyunca bir grup sporcuya her gün bitter çikolata, diğer gruba ise beyaz çikolata yedirilerek gözlemlendi.  Bu sürenin sonunda, bu gruplara kalp ritmi ve oksijen tüketimi içeren bir takım testler gerçekleştirildi. Katılımcılar 1 hafta dinlendirilmenin sonunda bu defa tükettikleri çikolataları yer değiştirerek deney ve testler yenilendi. Çalışma sonucunda, bitter çikolata tüketenlerin daha fazla mesafe kat ettikleri ve daha az oksijen tükettikleri bilgisine ulaşıldı.

Özetlemek gerekirse, bitter çikolata tüketerek içeriğindeki flavanollerden faydalanarak antrenman performansınızı arttırmanız mümkün.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget