BİTTER ÇİKOLATA İLE GÜCÜNÜZE GÜÇ KATIN

Size çok sevineceğiniz bir haber verelim!

Antrenmanlardan maksimum fayda sağlamak için öncesinde depoyu doldurmanız şart. Yeni yapılan bir araştırma, antrenman öncesi beslenmeyi lezzetli hale getiriyor. Araştırmacılara göre, antrenmandan önce bitter çikolata tüketmek performansınızı arttırabilir.

Kalp sağlığı için faydalı flavanoller içeren bitter çikolata, vücutta nitrik oksit üretimini arttırıyor. Bu üretim ile oksijen tüketimi azalıyor ve daha performanslı bir antrenman yapabilme avantajı ortaya çıkıyor.

Araştırmacılar 2 hafta boyunca bir grup sporcuya her gün bitter çikolata, diğer gruba ise beyaz çikolata yedirdiler.  Deneme süresinin sonunda, bu gruplara kalp ritmi ve oksijen tüketimi içeren bir takım testler yapıldı. Katılımcılar 1 hafta dinlendirilmenin sonunda bu defa tükettikleri çikolataları yer değiştirerek deney ve testler tekrarlandı. Çalışma sonucunda, bitter çikolata tüketenlerin daha fazla mesafe kat ettikleri ve daha az oksijen tükettikleri görüldü.

Kısacası, bitter çikolata tüketerek içeriğindeki flavanollerden faydalanarak antrenman performansınızı arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın