BÖLGESEL ZAYIFLAMA EFSANESİ!

Vücudunuzda şikayetçi olduğumuz bölgeler mutlaka vardır. Bazıları göbeğinden şikayet eder, bazıları ise basenlerinden. Derdimiz hangi bölgeyle alakalıysa oranın zayıflamasını ve sıkılaşmasını isteriz.

Peki, çeşitli mecralarda bangır bangır reklamları yapılan ve çeşitli ürünlerle bölgesel zayıflamayı vaat eden şeyler gerçekten işe yarıyor mu? O tarz ürünleri kullanırsak gerçekten bölgesel zayıflama yapabilir miyiz?

Bölgesel Zayıflama Gerçekten Mümkün Mü?

Bölgesel zayıflama tam anlamıyla bir şehir efsanesidir. Keşke o sihirli aletler, o sihirli kremler gerçek olsa da herkes şikayetçi olduğu bölgeleri zayıflatabilse ve istediği görüntüye kavuşabilse!

Vücutta Yağ Yakımı Nasıl Gerçekleşir?

Yağ dokuları vücudun en önemli enerji depoları olduğundan, vücudumuz gerekmedikçe ve zorunlu olmadıkça yağ yakımını başlatmaz. Yağ yakımını başlatmak için sıkı bir beslenme düzenine ve egzersize ihtiyacınız vardır.

Siz yağ yakımı için gerekli olan egzersiz ve beslenme düzenini oturttuğunuzda, vücudunuz enerjiye ihtiyaç duyar ve bu yüzden vücutta daha önceden depolanan yağ hücrelerini parçalamaya başlar. Yağ asitleri ortaya çıkar ve dolaşıma verilir. Dolaşıma giren yağ asitleri de hücrenin enerji ihtiyacını karşılar. Sonuç olarak sadece bir bölge değil tüm vücuttaki yağlar yakılmaya başlanır.

Bazı Bölgeler Neden Daha Zor İnceliyor?

Burada söz konusu olan inatçı yağlar. İnatçı yağlar genetik ve cinsiyet ile doğrudan ilişkili. Yağ yakımı için gönderilen uyarılardan biri de katekolamin. Yapılan araştırmalar sonucunda, bazı bölgelerin daha zor incelmesinde başrol oynayan bu inatçı yağların inatçılığının katekolamin duyarlılığından geldiği düşünülüyor. Bunun sebebi, yağ yakmak için verilen uyarılardan katekolamin, dolaşıma geçtikten sonra yağ hücrelerinin reseptörlerine girer. Parçalanma emri verir. İnatçı bölgelerdeki yağlarda bu reseptörlerden az bulunur.

Fit Görünmenin Yolları Neler?

İnatçı bölgelerdeki yağlardan kurtulmanın diğer bir yolu da, bu bölgedeki kasları çalıştırarak daha ince bir görünüme sahip olabilmektir. Dayanıklılık hedefleyen çalışma stiliyle yani çok tekrarlı egzersizlerle çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget