BOYUN ve SIRT AĞRILARI

Teknolojinin inanılmaz büyüme hızı, bizleri gitgide daha hareketsiz bir hayat tarzına sürüklüyor. Araştırmalar, dünyada masa başında oturarak çalışma süresinin yılda ortalama 2000 saat olduğunu söylüyor. Yani ofis çalışanlarının ömürlerinin dörtte biri ekran karşısında oturarak geçiyor. Bunun yanında, yolda, yemek yerken ya da televizyon izlerken de oturmaya devam ediyoruz. Dünya Sağlık Örgünün hazırladığı bir başka ürkütücü istatistikse, yetişkinlerin yüzde 100’ünün boyun ve sırt ağrıları yaşadığını gösteriyor. Uzun süre hareketsiz kalmak, kaslara, eklemlere ve sinir sistemine zarar veriyor. Uzmanlar, pasif bedenleri canlandırmak veya sağlıklı spor yapmak için bilimsel egzersizler yapmaya yönlendiriyor.

Omurganızı Önemseyin

Omurganın “nötral” denilen anatomik bir pozisyonu vardır. Eğer kas grupları gerektiği çalıştırılmassa, yerçekimi mücadeleyi kazanıyor ve eklem mesafesi daralıyor. Bunun sonucunda, disk ve fıtık sorunu kaçınılmaz oluyor. Ayrıca eklemlere yanlış pozisyonlarda yüklenilirse kas spazmı, kireçlenme ya da kramp gibi yumuşak doku sorunları yaşanıyor.

Fizyoterapi Desteği Alın

Fizyoterapi, omurgaya mekanik çözümler getiriyor. Kas ve eklem gruplarının doğal formunu öğretmekle işe başlıyor ve doğru şekilde çalışmalarını sağlıyor. Fizyoterapi egzersizlerinde, kişinin yağ-kas oranı, dayanıklılığı, dengesi ve koordinasyonuna göre özel program hazırlanıyor. Böylece spora en sağlıklı şekilde hazırlık sağlanıyor.

Bunları Yapın

Masa başı çalışmanın getirdiği duruş bozukluklarını düzeltmek için, en başta doğru oturuşu öğrenmelisiniz. En önemli kurallardan biri de her yarım saatte bir pozisyonunuzu değiştirme. Asansör yerine merdivenleri tercih edebilir, su ve kahve almak için mini yürüyüşler yapabilir veya ofisin uygun bir köşesinde birkaç esneme egzersizi yapabilirsiniz. Olabildiğince hareketli bir yaşamı tercih edin.

Bunları Yapmayın

Koltuğunuzun yüksekliğini, masanızın altında ya da üstünde olacak şekilde ayarlamayın. Monitör mutlaka göz hizanızda olmalı. Ayrıca bütün hafta içini hareketsiz geçirdikten sonra hafta sonunu tamamen egzersizlerle doldurmayın. Bedeni yeterince hazırlamadan yapılan futbol ya da basketbol maçları sakatlıklara davetiye çıkarır.

Bir cevap yazın