Büyük Kaslar İçin Daha Çok Dinlen

Spor salonuna bir hafta gitmemek gücünüzden bir şey kaybettirmez. Tam tersine, kas gücünüzü ve motivasyonunuzu arttırarak, güçlü bir geri dönüş sağlar.

Sporla uğraşanlar bilir ki, döktükleri terin karşılığını almak için kasların dinlendirildiği toparlanma günleri çok önemlidir. Ancak bu dinlenme günleri, dinlenme haftalarına dönüşerek yerini pişmanlık hissine bırakır. Spor salonlarındaki ağırlık sehpası yerine evdeki koltukta geçen bir hafta boyunca sanki kaslarınızın sönmeye başladığı hissine kapılırsınız. Bu durum yabancı gelmedi değil mi? Size güzel haberlerimiz var. Antrenmanlara kısa bir süre ara vermek, kas kaybı yaşamanızı değil aksine, sizi daha fazla ağırlık kaldırmaya ve uzun vadede kas kütlenizi arttırmanıza vesile olur.

Vücudunuz sürekli antrenman yapmaya uyum sağlamak için, düzenli ve kaliteli dinlenme sürelerine gereksinim duyar. Antrenman sadece kaslarınızın çalıştığı ve uyarıldığı kısımdır; dinlenme periyotlarında ise kas kütlesinin artması, yak yakımı vb. gibi bazı biyokimyasal, hormonal ve nöral değişiklikler olur. Bu yüzden yenilenmek ve emeğinizin karşılığını almak için mutlaka dinlenmeye zaman ayırın.

Gereğinden fazla antrenman yapıp kaslarınıza, eklemlerinize ve iskeletinize çok yüksek direnç uygulayarak, overtraining yaşayabilirsiniz. Bu da dolaşım sisteminizdeki monositlerin artmasına, enerjinizin azalmasına, protein sentezinin yavaşlamasına, uykusuzluğa, hormon üretiminin azalmasına ve performans kaybına sebep olur. Kısacası kas gelişimi ve enerji üretimi için ihtiyacınız olan her şeyi yok etmiş olursunuz.

Kimilerine göre spora bir hafta ara vermek anlamsız gelebilir. Hatta iki hafta desek bunu oldukça komik bulurlar. Ama biz yine de diyoruz ki, mükemmel kuvvet ve büyük kasların ilacı bu dinlenme periyotları. Yaklaşık her 12 haftada bir, spora bir ya da iki hafta ara verdiğinizde, kaslarınız ve tendonlarınız kendilerini yeniler, glikojen depolarınız dolar, testosteron seviyeniz normal seviyelere çıkar. Araştırmalar, ciddi bir kas yıkımı yaşamanız için, 4 ila 6 hafta kadar tamamen pasif kalmanızın gerektiğini gösteriyor. Yani bahsettiğimiz 1-2 haftalık süreçte, kuvvetinizde, gücünüzde, kas kütlenizde ve yağ oranınızda kayda değer bir düşüş görmezsiniz.

Gürültülü ve ağzına kadar dolu salonlardan bir süre uzak kalmak, mental olarak da yenilenmenizi sağlar. Daha dinç hisseder, antrenmanlar için heveslenir ve yorgunluktan arınmış olursunuz.

Bir cevap yazın