BÜYÜME HORMONUNU DOĞAL YOLLARLA ARTTIRIN

Büyüme hormonu üretimi ergenlik döneminden itibaren yavaş yavaş azalmaya başlar. Ancak bazı yöntemlerle bu seviyeyi yükseltmek sizin elinizde.

Son yıllarda birçok profesyonel sporcunun, doğal olmayan şekilde dışarıdan enjeksiyonlarla büyüme hormonu (steroid) kullandığı tespit edildi. Bu durum birçok tartışmaya yol açtı. Peki bu büyüme hormonu (HGH) nedir?

Büyüme hormonu, beyinde hipofiz bezlerinde üretilen bir peptid hormondur. Doğumdan itibaren ergenlik döneminin sonuna kadar vücudumuzda yoğun şekilde üretilir ve çocukların boylarının uzamasını sağlar. Ama ergenlik dönemi sona erince bu hormonun faydaları sona ermez. Büyüme hormonu her yaşta diğer hormonlar üzerinde de etkilidir.

Sağlıklı bir büyüme hormonu seviyesi, hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınız açısından çok önemlidir. Kalbi ve kemik sağlığını korur, vücudun daha çabuk iyileşmesini sağlar, kolesterolü dengeler ve iltihaplanmaların önüne geçer.

Büyüme hormonunun kas hacmini arttırmak ve yağ yakma konusunda da oldukça marifetli olduğunu herhalde söylememize gerek yok. Konu bu olunca, büyüme hormonu vücut geliştirme dünyasında oldukça tartışmalı hale geliyor. Bu hormonun dışarıdan alınıp alınmaması hakkında birçok tartışma mevcut. Ancak biz bu hormonu doğal yollarla nasıl arttırabileceğinizden biraz bahsedelim.

Ağırlıkları Arttırarak Büyüme Hormonu Seviyesini Yükseltin

Şiddet ve yoğunluk, ağırlık antrenmanlarının büyüme hormonuna etkisinde kilit rol oynuyor. Aralardaki dinlenme süresini az tutarak yaptığınız istasyon çalışmaları ve büyük kas gruplarını hedef alan deadlift, squat, bench press ve rowing gibi bileşik egzersizler, büyüme hormonu seviyenizi yükseltmenin en etkili yollarından biri.

Dünyaca ünlü kişisel antrenörler, son 1-2 tekrarı çok zor çıkaracağınız ağırlıklarla antrenmanlarınızı yapmanızı tavsiye ediyor. Haftada birkaç kez bu şekilde çalışmak daha fazla büyüme hormonu için yeterli.

Kardiyoyu Es Geçme

Yapılan araştırmalar, kardiyonun büyüme hormonu üzerindeki en etkili egzersiz olduğunu ortaya koydu. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kardiyonun süresinden ziyade kardiyonun yoğunluğu ve şiddetidir. Haftada iki kez ve HIIT antrenmanı gibi yoğun bir kardiyo yeterli olacaktır.

Uyku Düzenini Bozma

Büyüme hormonu üretimi, uykudayken en yüksek seviyelere çıkıyor. Eğer antrenman yaptığınız günün akşamı kendinizi gece ortamlarına atıyorsanız, üzgünüz ama boşuna antrenman yaptınız. Kaslarınız siz uyurken kendini yeniler ve büyür. Bu yüzden yeterince uyumalı ve kaslarınıza büyümesi için zaman vermelisiniz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget