DAHA ÇOK YE, DAHA AĞIR KALDIR, DAHA FAZLA YAĞ YAK

Dünyaca ünlü antrenörler, yağ yakma konusunda en çok yapılan hataları anlatıyorlar.

Yağ yakmanın matematiği gayet basit. Aldığınız kalori, yaktığınızdan az olmak zorunda. Burada bilimden bahsediyoruz.

Bunu, daha az yemek ve daha çok egzersiz yapmak şeklinde de anlatabiliriz.

Birçok kişi, katı kuralları olan diyet programlarını yapmayı tercih ediyorlar. (Düşük karbonhidrat, sıfır şeker, süper yoğunluklu egzersiz programları…)

Aslında bu sistem oldukça başarılı. Fakat uzun vadede pek bir işe yaramıyorlar. Bunun temel sebebi, kendinize uzun zaman boyunca işkence yapmaya katlanamamanız. Açıkçası çok da haksız olduğunuzu söyleyemeyiz.

Tüm bunlardan ziyade, biz farklı bir yöntemi tavsiye ediyoruz. Zayıflama programını, sadece zayıflama planı olmaktan ziyade, onu bir kas muhafaza programı olarak düşünmenizi istiyoruz.

Asıl mesele şu; olabildiğince daha fazla kas kütlesine sahip olmak. Bu yöntem sadece gömleklerinizin içini doldurmakla kalmaz aynı zamanda her gün daha fazla kalori yakmanıza ve daha fazla yağ yakmanıza da destek olur.

Birçok kişi zayıflama programları sayesinde ciddi miktarda yağ kaybediyorlar. Ancak aynı zamanda ciddi miktarda kas kütlesi de kaybediyorlar. Sonuç olarak küçülüyor, zayıflıyor ve sıska oluyorlar. Bu asla istemeyeceğimiz bir sonuç.

“Bu duruma sebep olan ve artık eski çağlarda kalması gereken yağ yakma mantığı: Yağ yakma = çok katı diyet + yüksek tempolu, canınıza okuyan metabolik bazlı antrenman programları.”

Yağ Yakmanın En İyi Yolu

İlk olarak, yağ yakmada kalori açığı oluşturma gerekliliğini asla unutmayalım.

Tüm bu süreci yoğun tempolu ve zorlayıcı antrenmanlar, süpersetler, trisetler ve sizi bitiren 35-40 dakikalık yüksek yoğunluklu interval kardiyo egzersizleri ile hızlandırabilirsiniz.

Antrenman yapmak, uzun ya da kısa vadede birçok avantaj getiriyor. Daha iyi kas hacmi, daha iyi kardiyovasküler sistem, metabolik iyileşme, dinlenme kalitesinin artması, kalp hızının normal seviyelerde seyretmesi, daha az stres, kemik yoğunluğunun artması ve daha niceleri…

Konu yağ yakmak olduğunda, öncelik her zaman kas kütlesinin korunması olmalı. Bunun yolu genellikle deadlift, squat, bench press gibi çok eklemli bileşik hareketleri yapmaktan geçiyor. Bu hareketleri yüksek ağırlık düşük tekrar şeklinde yapmak, kas liflerini etkili şekilde çalıştıracağı ve merkezi sinir sistemi kuvvetini sağlam tutacağı için kas kütlenizi korumanızı sağlar.

Düşük ağırlık çok tekrarlı antrenman sistemleri, birçok zayıflama programının vazgeçilmezi olsalar da, daha çok dayanıklılık kapasitesini arttırmaya yöneliktir.

Her iki yöntemi de tercih edebilirsiniz. Ancak konu yağ yakma olduğunda, kas kütlenizi korumak için tasarlanmış olan kuvvet odaklı ve az tekrar yüksek ağırlıklı çalışmaları göz ardı etmeyin.

Beslenmenin Önemi

Beslenmenin bu süreçte önemi oldukça fazla. Ancak insanlar sadece ne yediklerine odaklandığı zaman birçok noktayı gözden kaçırmış oluyor.

Diyetisyenlerin de sık sık değindiği diğer bir konu, eğer insanlar iyi beslenme konusuna daha fazla önem verseler, bu besinleri antrenmanlarda kuvvet, denge ve dayanıklılık için maksimum seviyede kullanarak, yağ yakmak adına çok daha başarılı bir iş yapmış olacaklar.

Ancak hedeflenen program güç, kuvvet ve dayanıklılık üzerine ise, yüksek kalori açığını savunan beslenme yaklaşımı uzun vadede zarar veriyor. Çünkü daha iyi bir performans için, antrenmanlarda ihtiyaç duyulan yakıtı mutlaka almalısınız.

Özetle

1. Daha kısa, hedefe yönelik yapılan antrenmanlar, yağ yakma açısından kilit rol oynuyor.

2. Yağ yakmak için yapılan diyetler çok uzun süreli olmamalı. Kısa tutulmalı ve hedefe yönelik olmalıdır.

Bir cevap yazın