DAHA HIZLI YAĞ YAKMAK İÇİN EN ETKİLİ YÖNTEMLER

Düşük yağ oranı fit bir vücuda sahip olmanın ilk kuralı. Antrenmanlarınıza ekleyeceğiniz bu yöntemlerle yağ yakım hızını en üst seviyeye çıkarabilir ve göbeğinizle vedalaşabilirsiniz.

Yağ yakımıyla ilgili en temel kurallardan bahsetmek gerekirse:

Kalori açığı yaratma.
Metabolizma hızını daima yüksek seviyede tutma.
Kasları düzenli çalıştırma.

Kalori açığını beslenme ya da harcanan enerjiyi arttırarak sağlayabilirsiniz. Harcanan enerjiyi arttırmanın en etkili yollarından biri de tabii ki antrenman yapmak.

Kardiyo, kalori açığı yaratmadaki en etkili antrenman olarak bilinir. Ancak kardiyo tek başına yeterli değil. Kardiyonun yanında düzenli olarak yapılan ağırlık antrenmanları da çok önemli. Sadece kardiyo yaparak kalori açıklığı oluşturmaya çalışırsanız, yaktığınız kaloriler sadece yağlardan oluşmaz. Vücut yağlarla birlikte kasları da yakmaya başlar. Bunu engellemenin tek yolu da ağırlık antrenmanlarından geçiyor.

Özetlemek gerekirse, kısa sürede maksimum yağ yakımı sağlamak için hem ağırlık antrenmanları hem de kardiyo yapmanız gerekiyor.

Yağ Yakımındaki En Etkili Yöntemler

Kas Kütlenizi Arttırın

Vücudunuzu bir otomobile benzetecek olursak; otomobildeki motor ne kadar büyük olursa yakacağı yakıt da fazla olur. Yani kas kütlenizi ne kadar arttırırsanız, metabolizma hızınız da o kadar artar. Kas dokuları, siz hiç bir şey yapmasanız bile enerji harcar. Bu sayede yağ yakım hızınız artar. Tüm kas gruplarınızı çalıştıracak biçimde ağırlık antrenmanları yapın. Mevcut kas kütlenizi koruyun ve arttırmaya çalışın. Ağırlık antrenmanlarında limitlerinizi zorlamak çok önemli.

Hiit ile Forma Girin

Son dönenin popüler antremanlarından biri olan HIIT(High Intensity Interval Training / Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antreman) ile kısa sürede yağ oranınızı azaltabilir, kas kütlenizi ya da performansınızı arttırabilirsiniz. HIIT sizi fit ve güçlü bir vücuda kavuşturabilir.

Diğer kardiyo programları uzun vaktinizi alırken HIIT kardiyo ile antrenman süreniz yaklaşık 10-15 dakikadır. Daha kısa süreli olmasına rağmen, çok daha yüksek efor ortaya koyduğunuz için, benzer miktarda kalori yakarsınız.

Kalp atışınızı düşük tempolu kardiyolara göre daha fazla arttıracağınız için HIIT kondisyonununuzu arttırır ve vücudunuzu daha dayanıklı yapar.

Aynı zamanda HIIT sayesinde spordan sonra vücudunuzun hala yağ yakmaya devam ediceğinizi biliyor musunuz? Kulağa saçma gelmesine rağmen, spor bittiğinde bile metabolizma hızınızı (düşük tempolu spora kıyasla) yüksek tutar.

Bol Protein Tüketin

how to Meal prep for weight loss

Proteinler, hücrelerimizin temel yapı taşıdır ve kas hücrelerinin oluşumunda kullanılır. Yani öğünlerinize protein eklemek için bu bile yeterli bir sebep!

Proteini öğünlerinizde bolca tüketmek, kilo verme döneminde harika bir silah. Bunun sebebi ise: tokluk hissi vermesi. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketeceğiniz yumurta sayesinde uzun süre tok kalacaksınız. Protein sayesinde, daha uzun süre tok hissedeceksiniz ve gün içinde gereksiz kalori alımlarının önüne geçeceksiniz. Vücudunuz yağ depolarını, enerji ihtiyacını karşılamak için kullanmaya ve yakmaya başlayacak. Bu yüzden her öğününüzde protein bulundurun!

Bir cevap yazın