Daha İyi Bir Uyku İçin 9 Tavsiye

Geç saatlere kadar uyumaya çalışıyor ama zorlanıyor musunuz? Ya da sabahları yataktan kalkamıyor musunuz? Üzgünüz ki size kötü haberlerimiz var. En basitinden örnek vermek gerekirse, fazla kilolarınızın sorumlularından biri de bu alışkanlığınız olduğunu belirtmeliyiz. Yapılan çalışmalara göre, günde 7-9 saat uyuyanların vücut ağırlıkları, daha fazla uyuyanlardan 4 kg daha az olduğu yönündedir. Tabi aynı durum az uyuyanlar için de geçerli olduğunu belirtelim.

Uykunuzu durumunuzu düzeltmek için ihtiyacınız olan bazı öneriler:

Işıkları Söndürün

Telefon ve tabletlerinizden yayılan yüksek mavi ışık, uyku hormonu melatoninin yerine sizi ayık tutan serotonin salgılanmasını tetiklemeye neden olduğundan uyku sorunları yaşamanız kaçınılmazdır. Dünyaca ünlü pek çok sporcuların uyku koçluğunu yapan Nick Littlehales, kaliteli bir uykunun tek yolunun karanlık olduğunun altını çiziyor. Mobil cihazlarınızı kapatmalı ve yatmadan 1-1.5 saat önce bu aletlerden uzak kalmaya çalışmalısınız.

Zihninizi Dağıtın

Zihninizi yoran ve kafanızı kurcalayan şeyler varsa yatağa uzandığınızda yapacağınız tek şey tavanı seyretmek olması normaldir. Littlehales, “Eğer beyniniz uyumanıza izin vermiyorsa zorlamayın” diyerek özetliyor. Bunun aksine yataktan kalkıp, zihninizi meşgul eden şeyleri kağıda dökebilir ya da kitap okuyarak zihninizi boşaltmayı denebilirsiniz.

Bir Düzeniniz Olsun

Hafta sonu olduğunda fazlaca uyuyup, hafta içi az uyumak fikrini derhal aklınızdan çıkarmanız gerekiyor. Temiz bir uyku istiyorsanız, her gece düzenli saatlerde uyumaya özen göstermelisiniz.

Doğru Pozisyonu Bulun

Huzurlu bir yerde yaşasanız bile, duruşunuz bozuksa deliksiz uyumanızın çok zor olduğunu belirtelim. Littlehales, “Derin uykuda çok savunmasız olursunuz. Eğer beyniniz sizin korunmasız olduğunu düşünürse, derin uykuya dalmanıza izin vermez” şeklinde ifade ediyor. Kendinize en uygun ve rahat yatış pozisyonunu belirlemeli ve uyumayı ihmal etmemelisiniz.

Seks Yapın

Yazar Dr. Pam Spurr, iyi bir uyku çekmek istiyorsanız seks yapmanızı öneriyor çünkü seks, sizi rahatlatacak ve derin bir uykuya geçiş yapmanızı sağlayacak en keyifli yöntem olsa gerek. Şayet seks yapma imkanınız bulunmuyorsa, mastürbasyon da yapabileceğinizi belirtiyor. Fakat mastürbasyon, seks ile aynı etkiye sahip olmayıp, sadece günün stresinden sizi uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

Dışarı Çıkın

Akşam yemeğini yedikten sonra 15 dakikalık kısa yürüyüşler yapmaya çalışmanızı tavsiye edebiliriz. Akşam saatlerinde yapılan hafif egzersizler, uyku sorunlarının azalmasına yardımcı olduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlanmış durumda.

Sigara İçmeyin

Uyumanıza yakın saatlerde özellikle sigara içmemeye çalışmalısınız! Amerika’da pek çok kişi üzerinde yapılan araştırma, sigara içenlerin uyku sorunlarının içmeyenlere oranla çok daha fazla olduğunu tespit edilmesini sağladı. Unutmamalısınız ki, sizi uykunuzdan eden en önemli sorumlulardan biri de nikotindir.

Süt İçin

Gece yatağa girmeden hemen önce bir bardak ılık süt içmeniz, vücudunuzdaki uyku hormonlarını harekete geçireceğinden, kaliteli ve deliksiz bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Yalnız Uyuyun

Çalışmaların sonucuna göre, insanların büyük bir kısmı, partnerlerinin yataktaki hareketlerinden rahatsız olduğundan dolayı uykusuzluk da çekebiliyor. Yalnız uyuyanların daha huzurlu ve uzun uyudukları alışmalar ile tespit edilmiştir. Bu yöntemi de göz ardı etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget