Daha İyi Bir Uyku İçin 9 Tavsiye

Geç saatlere kadar bir türlü uyuyamıyor musunuz? Ya da sabahları yataktan kalkamıyor musunuz? Maalesef size kötü haberlerimiz var. En basitinden, fazla kilolarınızın sorumlularından biri de bu alışkanlığınız. Araştırmalara göre, günde 7-9 saat uyuyanların vücut ağırlıkları, daha fazla uyuyanlardan 4 kg daha az. Aynı durum az uyuyanlar için de geçerli.

Uykunuzu alışkanlığınızı düzeltmek için ihtiyacınız olan tavsiler:

Işıkları Söndürün

Telefon ve tabletlerinizden yayılan yüksek mavi ışık, uyku hormonu melatoninin yerine sizi ayık tutan serotonin salgılanmasını tetikler. Dünyaca ünlü birçok sporcuların uyku koçluğunu yapan Nick Littlehales, kaliteli bir uykunun tek yolunun karanlık olduğunu söylüyor. Mobil cihazlarınızı kapatın ve yatmadan 1-1.5 saat önce hızınızı düşürün.

Zihninizi Dağıtın

Zihninizi meşgul eden şeyler varsa yatağa uzandığınızda yapacağanız tek şey tavanı seyretmek olur. Littlehales, “Eğer beyniniz uyumanıza izin vermiyorsa zorlamayın” diyor. Bunun yerine yataktan kalkıp, zihninizi meşgul eden şeyleri kağıda dökebilir ya da kitap okuyarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Bir Düzeniniz Olsun

Hafta sonları bolca uyuyup, hafta içi az uyumak fikrini hemen aklınızdan çıkarın. Kaliteli bir uyku istiyorsanız, her gece düzenli saatlerde uyumalısınız.

Doğru Pozisyonu Bulun

Huzurlu bir yerde yaşasanız bile, duruşunuz bozuksa deliksiz uyumanız imkansızdır. Littlehales, “Derin uykuda çok savunmasız olursunuz. Eğer beyniniz sizin korunmasız olduğunu düşünürse, derin uykuya dalmanıza izin vermez” diyor. Kendinize en uygun ve rahat yatış pozisyonunu belirleyerek uyumayı deneyin.

Seks Yapın

Yazar Dr. Pam Spurr, iyi bir uyku çekmek istiyorsanız seks yapmanızı tavsiye ediyor. Seks, sizi rahatlatacak ve derin bir uykuya geçiş yapmanızı sağlayacaktır. Eğer seks yapma imkanınız yoksa, mastürbasyon da yapabilirsiniz. Ancak mastürbasyon, seks ile aynı etkiye sahip olmayıp, sadece günün stresinden sizi uzaklaştıracaktır.

Dışarı Çıkın

Akşam yemeklerinden sonra 15 dakikalık kısa yürüyüşler yapın. Akşam saatlerinde yapılan hafif egzersizler, uyku sorunlarının azalmasına yardımcı oluyor.

Sigara İçmeyin

Özellikle uyumanıza yakın saatlerde sigara içmeyin! Amerika’da birçok kişi üzerinde yapılan araştırma, sigara içenlerin uyku sorunlarının içmeyenlere oranla çok daha fazla olduğunu ortaya koydu. Unutmayın, sizi uykunuzdan eden en önemli sorumlulardan biri de nikotin.

Süt İçin

Bir bardak ılık süt, vücudunuzdaki uyku hormonlarını harekete geçirecektir.

Yalnız Uyuyun

Araştırmaların sonucuna göre, insanların birçoğu, partnerlerinin yataktaki hareketlerinden rahatsız oluyor. Yalnız uyuyanların daha huzurlu ve uzun uyudukları öne sürüldü. Bu yöntemi de deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın