Daima Kendine Güven!

Etrafınızda size hayranlık besleyen kadınlar görmek istiyorsanız, her hareketinizden özgüven fışkırmalı. Unutmayın ki özgüven doğuştan değil, sonradan kazanılan bir şeydir.

Kendine güvenen, özgüveni yüksek bir erkek, ilgi duyduğu kadından randevuyu kapar, bulunduğu ortamlarda konuşmalara yön verir. Kendine güvenmeyen, silik bir adam ise adeta “Ben aslında yokum” diye bağırır. İşte bu noktada size şiddetle birinci model olmayı öneriyoruz! Dünyaca ünlü psikoloji uzmanları şöyle açıklıyor: “Özgüven, hırs, kazanma arzusu, beceri gibi soyut kavramlar özelliklerinizi sergilemenizi sağlar.” Yapılan araştırmalar, girdiğiniz her ortamda alfa erkek olmasanız bile kendinizi yenileyerek bütün dünyaya karşı güçlü ve başarılı görünmeyi başarabileceğinizi ortaya koyuyor.

1. Sıradışı Şeyler Giy

Kendine güveni zayıf ve utangaç erkekler sıradan ve basit giyinir. Küçük riskler alarak stil anlayışınızı biraz değiştirin. Etrafınızdan övgüler almaya başladığınızda ki alacağınızı garanti ediyoruz, kendinizi daha fazla değişimler için motive edeceksiniz.

Bir Adım Öne Çık

Aynı ortamda bulunduğunuz erkeklerden bir seviye üstte giyinin. California Üniversitesi’nde yapılan bir ankette, şık giyinmenin güçle bağlantısından bahsediyor. Güç, liderlik ve özgüveni kamçıladığına göre, şık giyinmeniz sizin bu özelliklerinizi ortaya çıkaracak.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Abartı derecesinde gösterişli olmayan ufak dokunuşlar, kendinize özen gösterdiğinizi gösterir. Artık herkesin kullandığı kol düğmeleri yerine, özel randevularınız için daha modern bir dokunuş sağlayan çift tokalı deri ayakkabı ya da yaka mendili tercih edin.

Kokunla Büyüle

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, güzel kokulu deodorant, parfüm ve kolonyalar fiziksel özelliklerinize olan güveninizi arttırıyor. Yalnız şu kuralı asla unutmayın: Bir koku sizden önce değil, sizinle beraber gitmeli. Aşırıya kaçıp rahatsız etmemek için birkaç fıstan fazla kullanmayın.

Sert ve Asi Taraflarını Göster

Bir araştırmaya göre insanlar bir süper kahraman tişörtü giydiklerine kendilerini daha güçlü hissediyor. Bu da gösteriyor ki bilinçaltımızda kıyafetlere atfettiğimiz özellikler kişiliğimize de yansıyor. Günlük hayatınızda; kaliteli bir deri ceket ya da güzel bir botunuz olsun. Derinin sert adam görünümünü veren imajını siz de kullanabilirsiniz.

2. Beden Dilini Doğru Kullan

Biraz da beden dilinden bahsedelim. Unutmayın, dünyadaki en pahalı kıyafetler bile vücudunuzun sergilediği mesajları gizleyemez.

Tokalaşmanı İyileştir

Tokalaşmada en önemli nokta, karşı tarafın sizi yönlendirmesini sağlamaktır. Özellikle de etkilemek istediğiniz, kendinizden daha saygın olduğuna inandığınız insanlar söz konusuysa. Karşınızdaki elinizi ne kadar sıkıyorsa, siz de o kadar sıkın. Bunun yanında, elinizi avucunuz aşağıya ya da yukarıya bakacak şekilde değil, dik olarak uzatın.

Jestlerden Faydalan

El kol hareketleri ile ikna etme kabiliyetinizi yükseltebilirsiniz. Ancak parmak uzatarak konuşmaktan kesinlikle kaçının. Bu hareket, karşı tarafa özgüven zayıflığı ve agresiflik olarak yansıyor. Anlattığınız şeylerden emin olmamak ya da yalan söylüyor izlenimi vermemek için mümkün olduğunca yüzünüze dokunmaktan ve başınızı sağa sola hareket ettirmekten kaçının. Ayrıca, birini dinlerken ara ara başını sallamak karşınızdaki ile aynı fikirde olduğunuz mesajını verir.

Pozitif Duruş Sergile

Konuştuğunuz insana dönerek, sırtınız dik, başınız hafif yukarıda, kollarınızı yanlarda ve bağlamadan iletişim kurun. Otururken daha dominant görünmek ve karşıya bunu hissettirmek için, bir ayak bileğinizi diğer bacağınızın üstüne koyarak oturun.

Güçlü Görün

Stres hormonunu azaltmanın yöntemlerinden biri de testosteron seviyesini yükseltmektir. Ayaklarınızı geniş olarak açın ve ellerinizi kalçanıza koyarak bir süre ayakta durun. Bu duruş daha pozitif hissetmenizi sağlayacak.

Toplantıdan Önce Egzersiz Yap

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak egzersiz yapanların bedenleriyle daha barışık olduğunu kanıtladı. Akşam saatlerindeki toplantı ya da randevuya gitmeden, öğleden sonra koşuya çıkın veya ağırlık antrenmanı yapın. Buluşmaya vücuduna çok daha fazla güvenen biri olarak çıkarsınız.

3. Kelimelerin Gücü Adına

Bazı sözcükler ve onları kullanma şekliniz “özgüven patlaması” olarak sonuç verir.

Kendini Motive Et

Stresli mi hissediyorsunuz? Kendinizi motive edecek bir konuşma yapın. Bazı psikoloji uzmanları, güçlü yönlerinize odaklanmanın ve kendi kendinize pozitif şeyler söylemenin, zorlukları daha kolay aşabileceğinizi söylüyor. Bunu uygularken kendinize “Evet Emre, bunu başaracaksın.” gibi direkt olarak isminizle ve emir kipiyle seslenin. Bu sayede telkinler daha etkili olur ve stresli durumlarla daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Kendinden Emin Ol

Sözlerinize başlarken “ama”, “fakat”, “ancak”, “ben sadece şunu söylemek istiyorum” gibi bir şeylere karşı gelen ifadeleri asla kullanmayın. Bunlar, konuya hakim olamadığınızı, konuşmayı kendi istediğiniz tarafa çeviremediğinizi gösteriyor. “Benim şöyle bir fikrim var”, “Bence bu şekilde” gibi sözcükler kullanarak konuşmaya ağırlığınızı daha fazla koyabilirsiniz. Ayrıca sorulara, hızlı ve net ifadelerle yanıt vererek, özgüveninizi sergileyebilirsiniz.

Hatalarını Kabullen

Bir çok insan özür dilemenin güçsüzlük ve eziklik olduğunu düşünür. Ancak gerçekler böyle söylemiyor. Apaçık hatalı olduğunuz bir konuda bunu inkar ettiğinizde özgüveni zayıf görünürsünüz. Bir insanın hatasını kabullenip özür dilemesi çok etkileyici bir davranıştır. Birine gereğinden fazla tepki gösterdiğinizde veya bir yere geç kaldığınızda özür dilemekten çekinmeyin. Kendinden emin bir ses tonuyla özür dileyin ve konuyu daha fazla uzatmadan kapatın.

Bir cevap yazın