Deadlift Mucizesi

Deadlift, squat, bench press ve rowing gibi en etkili bileşik egzersizlerden biridir. Deadlift, sırt, omuz, merkez ve quadriseps dışında kalça ve hamstring kaslarını da hedef alırak harekete geçiyor. Ünlü antrenör Tony Gentilcore “Deadlift, tüm vücuttaki kasları uyarır. Bu hareketi doğru formda yaparak günlük hayatınızda da daha ağır yükleri rahatça kaldırabilirsiniz” diyor.

Deadlift alışkanlığını kazandırmak için bu hareketin faydalarına daha yakından bakalım.

Deadlift = Güç ve Kuvvet

Spor camiasında “Patlayıcı güç ve kuvvetimi arttırmak için ne yapmalıyım?” sorusunu sorarsanız, birçok insanın size vereceği cevap Deadlift olacaktır. Bu egzersiz vücuttaki bütün büyük ve kuvvetli kasları aynı anda çalıştırır. Hem kas gelişiminizi maksimuma çıkartır hem de patlayıcı gücünüzü arttırır.

Deadlift Yaparak Yağ Yakın

Yüksek ağırlıklı bir deadlift çalısması, kalça, hamstring, quadlar, traplar, sırt ve bel gibi vücuttaki en büyük kasları çalıştırdığı için inanılmaz bir kalori yakmanızı sağlar. Bu kasların çalışması sonucunda vücudunuzun kullandığı oksijeni arttırır. Bu da metabolizmanızı hızlandırarak, dinlendiğiniz zaman bile kalori yakmanıza neden olur.

Deadlift büyüme hormonunuzu tetikler ve salınımını arttırır. Bu sayede kaslarınızı büyütürken yağlarınızdan da kurtulursunuz.

Daha Fazla Kas İçin Deadlift

Deadliftin en iyi özelliklerinden biri de, kuvvetinizi arttırırken bir yandan da kas kütlenizin büyümesini sağlamasıdır. Deadliftte, maksimum ağırlıkta yaptığınız tekrarlar uydu hücrelerini aktive eder. Unutmayın, ne kadar çok uydu hücresi o kadar hipertrofi ve kuvvet kazanımı artışı demektir.

Karın Kası İçin Deadlift Yapın

Eğer parça parça karın kasları ve heykel gibi duran adonis kasları istiyosanız, deadlift yapın. Deadlift, tüm merkez gövdeyi çalıştırır ve en iyi karın kası egzersizlerinden biridir. Bu egzersizi yaparken kendinize uygun diyet programıyla birlikte desteklerseniz, kısa sürede yağlarınızdan kurtularak karın kaslarınızı ve adonislerinizi ortaya çıkaracaksınız.

Yapılan araştırmalara göre, deadlift, plank ve crunch gibi izole karın egzersizlerine göre karın kaslarınızı daha çok çalıştırıyor. Ayrıca deadlift, squat, rowing gibi hareketler iç oblikleri izolasyon egzersizlerine göre çok daha iyi çalıştırıyor.

Dünyanın en önde gelen haltercileri, crunch, mekik, plank gibi izolasyon hareketleri yapmamalarına rağmen deadlift ve squat sayesinde en güçlü karın kaslarına sahipler.

Daha Kuvvetli Bir Gövde İçin Deadlift

Deadlift, beli ve sırt bölgesini güçlendirmek için en ideal egzersizlerden biridir. Deadlift sayesinde daha sağlam bir gövdeye sahip olur ve bel ağrısından korunursunuz.

Araştırmalar, 1 RM’nin (1 RM, bir hareketi yaparken o hareketin sadece 1 defa yapılışında kaldırabileceğiniz en fazla ağırlık miktarı demektir) %70’iyle yapılan Deadlift bel kaslarını %88 oranında çalıştırır. Diğer sırt egzersizleriyle bu oranı yakalayamazsınız. Deadlift, bel sakatlarından muzdarip olan sporcular için büyük fayda sağlar.

Bir cevap yazın