DEPRESYONDAYIM!

Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan depresyonla ilgili doğru bilinen birçok yanlış mevcut.

Depresyon, doğru teşhis koyulmadığında ve doğru tedavi uygulanmadığında, kişinin hayatını birçok açıdan olumsuz etkiler.

Depresyon Kendi Kendine Geçmez!

Ağır depresyonda olan kişiler, hayatta hiçbir şeyden keyif almazlar. Yapmaları gereken günlük aktivitelerini yapamayacak hale gelirler. Diğer insanlarla diyalog kurmak, işe/okula gitmek, yemek yemek, duş almak, sosyalleşmek onlar için dünyanın en zor şeyleridir ve depresyon ağırlaştıkça bunlardan zamanla vazgeçerler. Depresyon kendiliğinden geçen bir problem değildir. Bununla ilgili mutlaka bir uzmandan destek almak, tedavi olmak gerekir. Eğer tedavi edilmezse şikayetler git gide artabilir ve hayatını daha da olumsuz etkileyebilir.

Depresyon Bir Eksiklik Değildir

Depresyon, Dünya’da statü fark etmeksizin herkesin başına gelebilen çok yaygın bir psikolojik rahatsızlıktır. Herkes dönem dönem günlük hayatın verdiği stresin de etkisi ile duygu karışıklıkları yaşar. Mutsuzluk, çaresizlik gibi duygular yaşasak da birkaç gün içinde normale döneriz. Ancak depresyonda olan kişiler bu duygulardan çıkamaz ve bir müddet sonra iş, okul, aile ya da sosyal hayatlarında sorunlar yaşar. Bu asla bir eksiklik değildir, sadece psikolojik faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkmış bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediğinde durum ağırlaşabilir. Psikolojik acılar fiziksel acılardan daha ağırdır. Bununla tek başına mücadele etmek gerçekten zor olabilir.

  • Aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin. Onlarla çeşitli aktiviteler yapın.
  • Geçmişe bağlı kalmayın. Geçmiş hatalardan ders alıp, onları geride bırakarak ileriye odaklanın.
  • Duygularınızı net şekilde ifade edin. Diğer insanların sizin hakkınızda ne düşüneceği kaygısından kurtulun.
  • Hayata karşı her zaman olumlu bakmayı öğrenin. Ancak olumsuz bir duygunuzu da yerinde ve zamanında, uygun ölçüde ifade etmekten kaçınmayın.
  • Açık havada yürüyüşler yapmak, antidepresan ilaçlarla aynı etkiye sahip.  Bol bol yürüyün.
  • Geç saatlerde yatıp, geç saatlerde kalkmak depresyonun en önemli sebeplerinden biridir. Erken yatıp, erken kalkın. Bu şekilde kendinizi hem mutlu hem de zinde hissedeceksiniz.
  • Doğru şekilde nefes alıp vermek mental ve fiziksel açıdan sizi rahatlatır.
  • Depresyondaki kişiler genellikle hiçbir şey yapmak istemez. Sürekli uyur ve yaptığı şeylerden keyif almazlar. Bu yüzden keyif almasanız da aktivitelerinizi sürdürmeye devam edin.

Bir cevap yazın