DERİN UYKU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Yoğun antrenman yapıyorsanız ve gayet iyi besleniyorsunuz. Tüm bu çabaları kötü uyku düzeni yüzünden heba etmeyin. Verimsiz uyku, en az alkol kadar performansı kötü etkiliyor.

Zihninizi Rahatlatın

Uykuya dalmak için çaba gösteremezsiniz, zihninizi boşaltmanız gerekiyor. Mesela kendinizi eşsiz bir manzarayı izlerken ya da derin karanlık sulara dalarken hayal edin. Yapılan araştırmalarda, bunun gibi rahatlama yöntemleri ile derin uyku sürelerinin yüzde 80 oranında arttığı bulundu.

D Vitamini Alın

D vitamini, kaliteli uyku için çok önemli. Güneş ışığından yararlanmak için dışarıda bolca vakit geçirin. Eğer kış mevsimindeyseniz somon gibi yağlı balıklar tercih edebilir ya da D vitamini takviyeleri kullanabilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı Yanınızda Taşıyın

Seyahatler esnasında nasıl ki diş fırçası ve tıraş makinesi gibi kişisel eşyalarınızı yanınızda taşımayı unutmuyorsanız; uyku kaliteniz için de uyku maskesi ve kulak tıkaçları gibi gereken eşyaları da yanınızdan ayırmayın. Böylece tanımadığınız otel odalarını, tanıdık hale getirebilirsiniz.

Uzun Şekerlemeler Yapmayın

Olağan dışı durumlar haricinde gün içerisinde kestirmeyin. Mutlaka kestirmeniz gerekirse, bunu yarım saatle sınırlandırın. Erken yatın ve daima aynı saatte kalkın. Hafta sonları ise en fazla bir saat daha fazla uyuyun.

Bir cevap yazın