Detoks Zamanı

Besin takviyelerinin yan etkilerini ortadan kaldırmak ve etkili bir yağ yakımı için vücudunuzda bir temizlik harekatı başlatın.

Vücudunuz günlük hayatınızda sürekli olarak maruz kaldığı toksin maddelerle savaş halinde. İlaçlar, alkol, hormonlu gıdalar, katkı maddeli ürünler, radyasyon, sigara dumanı, egzoz gazı gibi bir çok etken, vücudunuzda toksin madde birikmesine neden oluyor. Bu maddelerin zararlarını en aza indirgeme yöntemi olarak genellikle kısa süreli ve uzman gözetiminde detoks programları uygulanıyor.

Spor yapan ve sporcu takviye ürünleri kullanan kişilere, doğabilecek yan etkileri ortadan kaldıran, karaciğer ile böbrekleri rahatlatan ve vücudu her türlü toksik etkiden arından detoks programlarını öneriyoruz. Erkeklerin kas hacminin daha fazla olması ve buna bağlı olarak da yağ yakım hızının yüksek olmasından dolayı, sık aralıklarla detoks yapmaları gerekiyor.

Detoks yapmanın en sağlıklı yolu, kişiye özel hazırlanan bir programı uygulamaktır. Çünkü kişiye özel hazırlanan detoks programları herkeste farklılık gösteren, boy, kilo, ilaç kullanımı, kronik hastalık, kan sayımı, D vitamini ve demir seviyeleri gibi etkenler dikkate alınarak hazırlanıyor. Eğer kronik bir hastalığınız ve düzenli bir ilaç kullanımınız yoksa, kısa süreli olmak koşuluyla kendiniz de detoks programı uygulayabilirsiniz.

Detoks, doğru uygulandığında çok etkili bir beslenme düzenidir ancak yanlış uygulamalarda organ ve sistemlerde ciddi tehlikeler ve hastalıklar yaratabilir. Detoks programı hazırlarken çok dikkatli olmalı, vücudunuzu çok iyi tanımalı ve kesinlikle 3-4 günü geçmemelisiniz. Uzun süreli detokslar, kan şekeri ve tansiyon problemleri yaratabilir.

İyi Bir Detoksun Olmazsa Olmazları

Uyku döngüsü, detoks programlarının ilk adımı olmalı. Günde 7-8 uyumaya önem verin. Kalitesiz ve az uyku detoksunuza zarar verir.

Günde en az 2,5 litre su tüketin. Su, hem mide ve bağırsak sistemini düzenler hem de etkili bir yağ yakımı için çok önemlidir.

Detoks süresince, üç ana üç ara öğün kuralına uyun. Sebze veya meyve sularıyla ara öğünleri geçirebilirsiniz. Tükettiğiniz gıdalar yağsız ve şekersiz olmalı. Kızartma, hamur işleri ve tatlılar kesinlikle yasak. Bol bol taze sebze ve meyve tüketebilirsiniz. Ancak uyumaya yakın saatlerde şekeri oranı yüksek meyveler tüketmemeye özen gösterin. İçki ve sigarayı tamamen bırakın. Alkol, sinir ve kalp sistemini etkiler ve yağlanmaya neden olur. Sigara, ekstra toksik oluşturacağından detoks amacınıza tamamen aykırı. Siyah çay ve kahve tüketimi vücuttaki suyu azalttığından, bunlara da sınır koymalısınız.

Detoksun en iyi yardımcısı hareket etmektir. Detoksun yanında ağırlık antrenmanları ile zayıflama sürecini hızlandırabilirsiniz. Gün içinde yarım saatlik hafif tempolu yürüyüş ve koşular da detoks programını destekler.

Detoks All-Star

Sebzelerle yapılan detoks daha etkilidir. Detoks sebzeleri olarak, lif oranı yüksek ve bağırsak dostu olan kabak, brokoli, lahana, soğan ve kerevizi haşlayarak ya da suyunu içerek tüketebilirsiniz.

Kabak

Fosfor ve potasyum zengini kabak, yoğun lif içeriği ile en iyi detoks besinlerinden biridir. Zayıflama ve vücudun temizlenmesine yardımcı olan kabak, aynı zamanda kilo korumayı da sağlar. Bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini sağlam tutar. Şeker hastalığı ve kolon kanserinde de önemli yer tutar.

Brokoli

Kilo verme ve kilo koruma programlarında çok etkili olan brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı korunma görevine yardımcı olur. Detoks programında tüketildiğinde vücuttaki toksin maddeleri uzaklaştırır, karaciğer ve böbrekleri temizler. İçeriğindeki demir sayesinde kansızlık probleminin giderilmesinde rol oynar. İltihapları söker, kabızlığı önler ve kolesterolü düşürür. Çiğ brokolinin suyunu içmek, bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik gelişimine katkı sağlar, mide ve sindirim sistemini düzenler.

Lahana

C,B,E vitaminleri yönünden çok zengin olan lahana, zayıflamak isteyenlerin programlarının önemli bir kısmında yer almalı. Lahana ve lahana suyu, vücut yağlarının yakılması ve toksinlerin vücuttan atılmasında oldukça etkilidir. Romatizmal hastalıklar, kanser ve cilt hastalıkları gibi sorunlara karşı koruyucu görev yapar. Özellikle beyaz lahana çorbası veya suyu ile ciltte biriken ve leke oluşumuna neden olan toksin maddelerin atılmasında çok etkili.

Soğan

Allisin içeriği ile antiseptik özellikler taşıyan, kan şekerini ve basıncını düzenleyen, mikroplara karşı vücut direncini arttıran, toksinleri vücuttan temizleyen soğan, C vitamini yönünden de oldukça zengin. Kalsiyum, potasyum, kükürt gibi mineralleri bolca bulundurması sayesinde kaslardaki kramp ve kasılmaları önler. Ayrıca vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.

Kereviz

Kereviz, K vitaminini fazlaca bulundurması ile detoksun önemli sebzelerindendir. Kereviz romatizma ve gut hastalıklarında bolca tüketilmelidir. Karaciğere faydalı olan başlıca besinlerden biridir. Kilo verme, yağ yakma, toksinlerin ve ödemin vücuttan atılmasında da etkilidir. Böbrekleri çalıştırır, sinir sistemine ve yorgunluğa iyi gelir. C vitamini yönünden zengindir ve uykusuzluğu giderir.

Bir cevap yazın