Dinlenmeliyim, Dinlenmelisin, Dinlenmeliyiz!

Hep antrenman yapmak olmaz. Bazen vücudunuzun sesini dinleyip kendinize zaman tanımalısınız.

Bazen ihtiyacınız olan şey sadece dinlenmek! Peki, ne kadar dinleneceğiz?

Dinlenme aradığınız birçok faktöre bağlıdır, bunları vücudunuzun dinlenme hızı, antrenman yoğunluğunuz, haftada kaç gün egzersiz yaptığınız, beslenmeniz (buna beslenme sıklığınız, ne kadar yediğiniz, ne yediğiniz ve ne zaman yediğiniz ara maddelerini de ekleyebiliriz), antrenman süreniz ve günlük yaşantınızdaki stres düzeyiniz olarak sıralayabiliriz.

Söz konusu dinlenme olunca da sadece “hareketsizlik” anlaşılmamalı. İyi bir dinlenme uyku, hobilere zaman ayırmak, eğlenceli bir etkinlik, sohbet vb. farklı eylemleri içerir. Antrenman programlarınızdan bir zaman sonra verim alamadığınızı düşünüyorsanız aslında ihtiyacınız olan şey iyi bir dinlenme aralığıdır. Kendinize zaman ayırarak nerede gelişiminizin durduğunu sorgulayabilir ve daha sağlam bir geri dönüş yapabilirsiniz. Örneğin 12 hafta yoğun bir antrenman programı takip ediyorsanız 1 hafta ara vermenin faydasını görebilirsiniz. Bazıları bunu “asla” yapmayacaklardır ama bu bir hafta tendon ve bağ dokularınızın kendilerini yenilemeleri için bir fırsattır.

Araştırmalar antrenmana 1-2 hafta ara vermenin güç, kuvvet ve kas hacminde ciddi düşüşler yaşatmadığını göstermekte. Sport Medicine dergisi antrenmalara kısa bir ara vermenin testosteron ve büyüme hormonu seviyelerinde artışlara neden olabileceğini bildiriyor. Medicine & Science in Sports Exercise’da 2 haftalık bir aranın bench press ya da squat performansında çok düşük değişikliklere yol açabileceğini göstermiştir. Tercih sizin!

Bir cevap yazın