DİYET YAPAMIYORUM!

Bir anlık bir hevesle rejime başlıyorsunuz, onun kurallarına uymaya çalışıyorsunuz ve sonra git gide azalarak bitiyor. İşte bu yazımız bir türlü diyet yapamıyorum diyenlere!

Diyet listeleri, maalesef kısa süreli ve sonu tatlılarla biten bir süreç olmaktan ileri gidemiyor. Fakat bu defa aynı şeyleri yaşamak zorunda değilsiniz. Bu defa, diyetin kurallarını biraz daha esnetiyoruz.

ABD’deki bir araştırmaya göre, iki hafta diyet yemeklerine karşılık iki hafta normal beslenmek en uygunu. Bunun esas sebebi, uzun süren katı diyetlerin, enerji seviyenizi düzenleyen leptin hormonunun vücudunuzda azalmasına yol açması. Düşük seviyelerde olan leptin, vücudunuzu açlık moduna sokar ve bu da metabolizmanızı bozarak, kalorileri yağ olarak biriktirmenize yol açar. Araştırmacılar, tekrar kilo almanıza yol açan uzun süreli ve katı diyetlerin süresini düzenleyerek; iki hafta yapıp iki hafta ara vermenizi öneriyor.

Yani, kendinize biraz özgürlük tanıyın. Beslenme programlarınızı uzun süreli faydaya dönüştürün. Şunu unutmayın: Bir sonraki pasta diliminiz sadece iki hafta uzaklıkta.

Bir cevap yazın