Diyet Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin!

Sadece Kardiyo Yapmalı, Ağırlık Çalışmamalıyım

Kardiyo, fazla kilolardan kurtulmak için en doğru seçimlerden biridir, bu doğru. Ancak sadece kardiyo yapmak, kas kaybına neden olabilir. Bunu hiçbirimiz istemeyiz. Buradaki en önemli hedefiniz, kilo vermeye çalışırken, yağlarınızdan kurtulmak ve kaslarınızı korumak olmalı.

Ağırlık antrenmanları, kaslarınızı çalıştırmak için gerekli hormonal salınımlarınız için oldukça önemli. Sağlam bir ağırlık antrenmanı sonuna size uygun bir kardiyo programı ekleyerek, yağları arkanızda bırakarak kaslarınızı koruyup güçlendirmeye devam ediceksiniz.

Sadece Protein Tüketmeli, Karbonhidratı Sıfırlamalıyım

Kısa süreli şok diyetlerle başarıya ulaşmanız oldukça zordur. Yaptığınız diyeti uzun vadeye yaymalı ve bunu yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Birçok yerde rastladığınız protein diyetleri, kısa sürede ani kilo kayıplarıyla sonuçlanıyor. Ancak bu diyet tipi sanıldığı kadar masum değil. Kan, kolesterol, üre ve ürik asit seviyelerini arttırarak kalp damar hastalıkları gibi uzun vadede vücudunuzda geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabiliyor.

Karbonhidratlar, vücudunuza gerekli enerjiyi sağlayan ilk kaynaktır. Vücudunuzun fonksiyonlarını devam ettirmesi için, gün içinde doğru miktarlarda karbonhidrat tüketmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, doğru karbonhidratlar tüketmek olmalıdır. Beyaz ekmek, makarna, şekerli içecekler gibi kötü karbonhidratlardan uzak durarak, sebze, yulaf, tohumlu baklagiller, tam tahıllılar, baklagiller gibi glisemik indeksi düşük iyi karbonhidratları tüketebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme için vücudunuzun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat ve yağı doğru zamanda ve doğru miktarlarda almalısınız. Sağlığınızı riske atan bu şok diyetlerden kaçının.

Asla Yağ Tüketmemeliyim

Diyet dönemlerinde yapılan en büyük hatalardan biri de yağ tüketmemektir. Yağın, vücutta enerji, dokuların yenilenmesi ve vitaminlerin (A,D,E,K) emilimi gibi çok kritik görevleri vardır. Ara öğünlerde porsiyon kontrolüne dikkat ederek, badem, ceviz, kaju, fındık, fıstık, yemeklerde ve salatalarda zeytinyağını gönül rahatlığıyla tüketmenizi öneririz.

Ara Öğünler Olmasa da Olur

Zayıflamaya çalışırken, yanlış beslenme ve antrenman sistemi yüzünden kas ve su kaybedebilirsiniz. Doğru ve sağlıklı olan ise, yağ yakarak zayıflamaktır. Bunun için ana yemeklerin yanında doğru miktarlarda ara öğünleri mutlaka yemeniz gerekiyor. Bu şekilde kas sisteminizi korurken, yağ yakımını arttırabiliriz.

Spor Sonrası Yersem, Sporum Boşa Gider

Spordan sonra yıpranan kas dokularının kendini yenilemesi için onları hızlıca beslemek gerekir. Unutmayın, vücudunuzun proteini en iyi işleyebildiği süre spordan sonraki 45 dakikadır. Bu süre içerisinde proteini yüksek gıdaları tüketmenizde fayda var. Eğer gerekli besinler alınmazsa, vücut hücredeki yedek proteinleri tüketir ve bu da kasların hacminde küçülmeye neden olur. Kasların küçülmesi ise metabolizmanızı yavaşlatacağından yağ yakımını da sekteye uğratır.

Bu yüzden spor sonrası protein içeriği yüksek, karbonhidrat değerleri düşük besinler tüketmelisiniz.

Detoks Yapmalıyım

Detoks programlarında, şok diyetlerde olduğu gibi kısa sürede fazla kilo kaybı görülebilir. Ancak kaybedilen kilonun büyük bir kısmı yine kas ve su olur. O yüzden düzenli antrenman sistemleri ve beslenme programlarıyla devam etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın