DOĞA MUCİZESİ ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI…

Zeytinyağının, insan sağlığı üzerindeki etkilerini mutlaka duymuş olmalısınız. Yetişmesi uzun yıllar ve itina isteyen zeytin ağaçları, tam anlamıyla bir şifa kaynağı.

Beslenmeden, sağlığa kadar hayatımızın her alanında kullanılabilen zeytinyağı; hem fiziksel, hem de mental olarak rahatlama sağlıyor.

Kalp kası ve hormonal salgılar üzerinde etkili olan zeytinyağı, aynı zamanda bir antioksidan olduğundan sıkça tercih ediliyor. Eritrosit ve lenfositler için gerekli olan yap ihtiyacınızı, en sağlıklı biçimde karşılamak için düzenli olarak zeytinyağı tüketmeniz gerekiyor.

İçerisinde barındırdığı oleiprine adlı madde ile vücuttaki yıpranmış hücrelerin onarılmasında ve hücreleri kansere karşı korumaya karşı son derece etkilidir.

Mono doymamış yağ asitlerinin de bulunduğu zeytinyağı, bağırsak kanalında bulunan ve safra asitlerinin oluşumunu azaltarak bağırsak kanseri riskini de ortadan kaldırabiliyor.

Zeytinyağının Bilinmeyen Yararları;

1. Stresi Yok Eder… Daha önce pek çok faydasını duyduğunuz zeytinyağının eminiz bu etkisini ilk kez duyacaksınız. Yorucu ve stresli geçen bir günün ardından, bir miktar zeytinyağı tükettiğinizde bütün gerginliğinizi üzerinizden attığınızı fark edeceksiniz. Vücudun enerjisini korumada ve canlılık kazandırmada oldukça etkili olan zeytinyağını, içerisinde birkaç baharat eklenerek kahvaltılarınızda tüketirseniz güne daha zinde ve sakin başladığınızı fark edebilirsiniz.

2. Karaciğeri Korur ve Temizler… Vücudumuza bulunan toksinler, karaciğerin salgıladığı bir madde ile temizlenmektedir. Karaciğerin sağlıklı ve düzgün çalışmasına katkıda bulunan zeytinyağı, düzenli olarak tüketildiğinde karaciğerde oluşabilecek sağlık sorunlarının da önüne geçecektir. Tüm vücudumuzu temizleme görevi bulunan karaciğerin, sağlıkla çalışmasına destek olmak istiyorsanız sık sık zeytinyağı tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

3. Metabolizmayı Hızlandırır… Sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olmak için metabolizma hızı oldukça önemlidir. Ayrıca kilo vermek isteyenlerin de tüketmesi gereken zeytinyağı, sağlıklı bileşenleri, düşük kalorili yapısı ve metabolizma hızlandırması ile zayıflama sürecinde sizlere yardımcı olacaktır.

4. Kemik Yapısını Güçlendirir… Kalsiyumun kemik oluşumunda ne kadar önemli olduğu tartışılamaz bir gerçek. Zeytin ise içeriğinde yüksek oranda kalsiyum içermekte olduğundan, zeytinyağı da en az zeytin kadar kemik oluşumunda büyük önem taşımaktadır. Oluşumunda olduğu kadar, kemiklerin güçlenip kuvvet kazanması içinde zeytinyağı oldukça yararlıdır.

5. Yaşlanmayı Geciktirir… Zeytinyağı cilde canlılık ve parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Pürüzsüz ve daha genç görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız, düzenli olarak zeytinyağı tüketmeye özen göstermelisiniz. Üstelik zeytinyağı kullanımı makyajın cilt üzerinde bıraktığı etkileri giderir ve kimyasallara karşı korur.

6. Saç Bakımına Etkileri… Duş almadan önce zeytinyağını saçlarınıza sürerek 15-20[i]dakika kadar bekletmeniz durumunda, saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Birçok saç bakım ve şampuan ürününün içerisinde zeytinyağı bulunduğunu görebilirsiniz. Saçları canlandıran zeytinyağı, saçın dökülmesine engel olarak kökten kuvvetlendirilmesini sağlar.

7. Kan Basıncını Düzenler… Zeytinyağının bilmediğiniz bir diğer faydası ise kan basıncını düzenlemek olduğunu söyleyelim. Kan basıncını düzenlemesi sonrasında, tansiyonunuzu da normal seviyelerde seyretmesine yardımcı olacaktır.

8. Diyabete Faydalıdır… Zeytinyağı diyabet hastaları için adeta insülin görevi görmektedir diyebiliriz. Kan şekeri seviyesini düşürmeye destek olması nedeniyle diyabet hastalarının sık sık tüketmesi, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Diyabet rahatsızlığı yaşayan hastalar; öğünlerinde ve ara öğünlerinde zeytinyağı tüketmeye özen göstermelidirler.

9. Sindirim Sistemine Yararlıdır… Antioksidan yapısının var olduğunu belirttiğimiz zeytinyağı, sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde de oldukça etkilidir. Günde 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı tüketerek; hem kabızlık sorunuzu çözebilir, hem de midenize destek vererek yiyecekleri daha kolay öğütmesine yardımcı olabilirsiniz. Zeytinyağı, bağırsaklarınızın düzenli çalışması için her gün tüketilmelidir.


Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget