DOĞAL PROTEİN KAYNAKLARI

Vücudumuzun işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi ve kas hacmini arttırmak için proteine ihtiyacı vardır. En kaliteli protein kaynakları hayvansal gıdalar olsa da kuru yemişler, baklagiller ve hatta bazı bitkilerde bile protein bulunmaktadır.

Yağ oranı düşük, kaslı bir vücut hayali kuruyorsanız; düzenli beslenmeniz ve spor yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Protein, spor yapan bireyler için ayrıca önem taşımaktadır. Egzersiz sırasında yıpranan kasların onarımı ve kas kütlesinin artması için vücudun protein ihtiyaçlarınızı karşılamanız gereklidir.

Metabolizma hızını da arttırmaya yardımcı olan protein, hücresel faaliyetlerde düzenleyici etkilere sahiptir. Dışarıdan takviyeler ile temin edilen proteinler her ne kadar işe yarasa da, en sağlıklı olanı doğal yollar ile protein almanızdır.

En Doğal ve Sağlıklı Protein Kaynakları;

1. Yumurta: Tam bir protein kaynağı olan yumurta, özellikle akında yüksek oranda protein barındırmaktadır. Yumurtanın beyazı aynı zamanda sarısına göre daha az kaloriye sahiptir. Ancak en sağlıklısı yumurtayı bir bütün olarak tüketmenizdir. Hayvansal protein kaynakları içerisinde en çok tercih edilen yumurta, pek çok farklı şekilde yenebildiğinden her zevke hitap edebiliyor.

2. Kırmızı Et: Hayvansal proteinler içerisinde, en çok tüketilen besin maddeleri içerisinde bulunan kırmızı et, kolestrol içerdiğinden kontrollü olarak tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Haftada en az 2 kez kırmızı et tüketmeyi öneren uzmanlar, 100 gram dana etinde 28 gram protein bulunduğunu belirtiyor.

3. Balık: Beyin fonksiyonlarının gelişmesinde önemli bir role sahip olan balık grubu, protein bakımından da zengindir. Yağ yakımında oldukça başarılı olan besinler içinde bulunan somon, sardalya, potasyum, selenyum, B12, demir, A, D, E, B2 ve B3 bakımından da destek sağlamaktadır. Ayrıca düzenli olarak balık tüketmek kolestrolün dengelenmesine de yardımcı oluyor.

4. Beyaz Etler: Hindi ve tavuk etleri olarak bilinen beyaz et grubu, yüksek protein içerikleri ile sıkça tercih edilmektedir. Uzmanların tavsiye ettiği en doğal protein kaynakları arasında bulunan tavuk ve hindi etleri, yüksek yağ barındıran derileri ile yenmediği sürece son derece sağlıklı besinlerdir.

5. Az Yağlı Sütler: Hayvansal protein kaynaklarının temelini oluşturan süt, pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Sütün bir diğer özelliği ile kas ve kemik gelişiminde önemli bir role sahip olmasıdır. Ortalama olarak 1 fincan sütte, 10 gram protein bulunmaktadır. Beslenme planınıza sütü ekleyerek, ihtiyaç duyduğunuz proteini alabilirsiniz.

6. Kuru Baklagiller: Yüksek lif içeren yapıları ile sindirime de yardımcı olabilen kuru baklagiller, tam bir protein kaynağıdır. C vitamini ve demir de barındırması nedeniyle çokça tercih edilen kuru baklagiller, gaz oluşumuna karşı önlem olarak kontrollü tüketilmelidirler. Üstelik kuru baklagiller, hayvansal besinler kadar yüksek protein içermektedirler.

7. Kefir: Süt grubu ürünler içerisinde bulunan kefir, en sağlıklı protein kaynakları arasında yer almaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra yararlı bakteriler ile sindirim sistemi üzerinde de oldukça yararlıdır. Kefir tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz, sağlığınız açısından pek çok bakımdan faydalı olacaktır.

8. Kinoa: İsmini fazlaca duysak bile yararları hakkında çok fazla fikir sahibi olmadığımız kinoa, etten hoşlanmayan bireyler için oldukça iyi bir seçenektir. İçerisinde protein bulunduran kinoa, kas yapımı için gerekli olan 9 aminoasidi de içerisinde bulundurur.

9. Süzme Peynir: Doğal protein kaynakları içerisinde bulunan süzme peynir, protein barındırdığından vücut geliştirmede son derece etkili bir seçenektir. Az yağlı bir süzme peynir tükettiğinizde, 20-80 gram arasında protein alabilirsiniz.

10. Badem: Diyet listelerinin ilk sıralarında bulunan badem, kalp dostu bir besin maddesidir. Tekli doymamış yağlar ile magnezyum içeren yapısı ile oldukça sağlıklı olan badem, en azından ara öğünlerinizde yer vermeniz gereken doğal protein kaynaklarındandır.   

Bir cevap yazın

FİTADIM FACEBOOK

Facebook Pagelike Widget