DOĞRU ANTRENMAN ve DENGELİ BESLENME

Antrenman zamanlamanızı ve beslenme şeklinizi kendi hedeflerinize göre düzenleyebilirsiniz.

Eğer amacınız en üst düzeyde yağ yakımı sağlamaksa ve önemli herhangi bir sağlık sorununuz yoksa antrenmanı sabah aç şekilde yapabilirsiniz. Sabah aç karnına yapılan kardiyolar, yağ yakımının maksimum düzeyde gerçekleşmesini sağlar.

Ancak sabah antrenmanları herkese göre değildir, özellikle güç antrenmanları yapan kişiler, sabah saatlerindeki antrenmanlarda iyi bir performans gösterme sorunu yaşar. Böyle durumlarda, yemeğinizi yedikten iki saat sonra antrenman yapabilirsiniz. Antrenmanı iki saat sonra yapmanızı önermemizin sebebi; ne kadar hızlı kana karışan ürünler tüketseniz de vücudun kendi döngüsünde sindirim süresi 2 saati buluyor.

Peki sindirim süresinin tamamlanmasını neden bekliyoruz diye düşünüyor olabilirsiniz. Antrenman esnasında, vücudunuz çalıştığınız kas grubuna kan akışı sağlar. Sindirim sürecinde antrenman yapmak demek, kan akışının midede sindirime yönelmesi ve kasların ihtiyaç duyduğu kan dolaşımının sağlanamaması demektir. Bu da performans kaybına yol açar. Bu yüzden kahvaltıdan, öğle ya da akşam yemeğinden en az 2 saat sonra antrenman yapmanız uygundur.

Antrenmanlarınızdan maksimum faydayı sağlamak için gün içerisinde her dakikayı iyi planlamanız gerekiyor. Uyku sorunları, yanlış beslenme gibi faktörler performans ve güç düşüklüğünün temel sebeplerindendir. Bütün bunlara dikkat etmeyip, spordan önce bir enerji içeceğiyle durumu kurtarmaya çalışıyorsanız, büyük hata yapıyorsunuz. Ancak her şey iyi gitmesine rağmen, antrenmanlarda yeterli performansı gösteremediğinizi düşünüyorsanız ve enerji düşüklüğünüz varsa antrenmanlardan önce kahve, espresso gibi kafeinli içecekler ve kana hızlı karışan hurma gibi kuruyemişleri tüketebilirsiniz.

Antrenmanlarınızdan sonra protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarını almak için hiç vakit kaybetmeden gerekli yemek yemelisiniz. Antrenman sırasında yıpranan kaslarınızı gerekli tamirat için beslemelisiniz. Antrenman sonrası 45 dakika çok önemlidir. Bu süreçte protein ve karbonhidrat kaynaklarını mutlaka tüketmelisiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz beslenme önerilerini uyguladığınızda, spor yapmadığınız ve dinlendiğiniz günlerde beslenme düzeninizde çok fazla değişiklik yapmanıza gerek yok. Dinlenme günlerinde tüketilen fazla protein ve karbonhidrat, vücudun daha sonraki toparlanma sürecinde kullanılabiliyor. Ancak yağlanma probleminiz varsa, spor yapmadığınız günler aldığınız kalori miktarını biraz daha düşürebilirsiniz.

Bir cevap yazın