Doğru Otur!

Oturma ve kötü postür sadece antrenmanlarınızı değil genel sağlığınızı da kötü yönde etkiliyor. Doğru oturmaya başlayın.

Uzun süre oturur pozisyonda kalmak rahatsızlık verici, insan doğasına ters ve sağlığa zarar veren bir “eylemsizliktir”. Kalçaların gerilmesi, bacak kaslarının güçsüzleşmesi ve bel fıtığına davetiye çıkaran omurga bozuklukları sebep olduğu rahatsızlıklardan sadece birkaçıdır. Hareketsizlikten kaynaklanan diğer komplikasyonlar arasında ise kalp rahatsızlıkları, zayıf beyin işlevselliği ve hatta erken ölüm riski sayılabilir. Hemen korkmayın. Kamburunuz varmış gibi oturmaktan kolayca kurtulabilir ve “belinizi doğrultabilirsiniz.”

Sorun

Çok fazla oturmak, omurgayı olması gerektiğinden fazla bükerek kalp rahatsızlıkları riskini arttırabiliyor. American Journal of Epidemiology dergisinde çıkan 14 yıllık bir çalışmada 53.440 erkek ile 69.775 kadının gün içerisinde  kaç saatlerini oturarak geçirdikleri incelendi. Günde altı saatten fazla oturanların, günde üç veya daha az saat oturanlara nispeten kalp-damar rahatsızlıklarına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu görüldü. Fazla oturmak ayrıca sırtınızı güçsüzleştiriyor ki sırtın squat, deadlift ve bench press için ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek yok. Sonuç olarak performansınız da düşebiliyor.

Neden

Hareketsiz bir yaşantı kısır ve “yağlı” bir döngü doğuruyor: Aktivite yapmadığınız için oturuyorsunuz, oturduğunuz için de aktivite yapmıyorsunuz. Orangetheory Fitness spor kulübünün genel müdürü Mike Alteri, “Sırt ağrılarından dolayı rutinlerine kettlebell swing ve deadlift gibi hareketleri eklemek istemeyen çok insan var” diyor. “Ancak hareketsizlik aslında daha çok ağrıya yol açıp postürü bozuyor.”

Çözüm

Üç kelime: Kalkın ve esneyin! 

Günümüzün çoğunu oturarak ve öne eğilerek geçiriyoruz. Kulağa çok basit gelse de ayağa kalkıp sırt kaslarınızı esneterek postürünüzün bozulmasını önleyebilirsiniz. Ofisteyken sandalyesiz masalar kullanabilirsiniz. Spor salonundayken ise Alteri squat ve deadlift gibi büyük birleşik hareketler yapmanızı öneriyor. “Duruşunuzu düzeltmek için yapacağınız en temel ve faydalı hareketler bunlar.”

Bir cevap yazın