EN ÇOK DUYDUĞUNUZ YANLIŞ TAVSİYELER

Antrenörler tarafından en çok verilen yanlış tavsiyeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Vücut geliştirme ve fitness dünyasında çok sık duyduğunuz ama aslında yanlış olan birçok tavsiye var. Size, bu tavsiyelerden en yaygın üç tanesini anlatıyoruz. Bu doğru sanılan ancak yanlış olan bilgileri düzelterek, hem zamandan tasarruf edecek, hem de çalışmalarınızın sonucunu daha kısa sürede alacaksınız.

Yanlış 1: Kardiyo Kasları Eritir

Vücut geliştirmeyle uğraşan birçok sporcu, kardiyo aletlerinden hayalet görmüş gibi kaçar. Çünkü kardiyonun, kas kütlesi artışını engellediğini düşünürler.

Evet, kardiyo yaptığınızda vücudunuz enerji için kaslarınızı kullanmaya başlayabilir. Ancak bu çok uzun süren kardiyo seanslarının sonunda gerçekleşiyor. Ayrıca bunun olması için, depoladığınız tüm enerjinin tükenmesi gerekiyor.

Kardiyo yapmaktan çekinmeyin; tam aksine kardiyo egzersizleri kas kütlesi kazanmanızı bile sağlayabilir. Kardiyo, kalp sağlığına faydası bir yana, büyük kaslar inşa etmenize de olanak sağlıyor. Ağırlık antrenmanları yapmadığınız günler ya da ağırlık antrenmanlarınızın sonuna 45 ila 60 dakikalık kardiyo egzersizleri ekleyerek; hem kaslarınızdaki atıklardan kurtulabilir hem de kaslarınıza daha fazla oksijen gitmesini sağlayabilirsiniz.

Yanlış 2: HIIT (Yüksek Yoğunluklu Interval Antrenmanlar) Antrenmanları, Yağ Yakmanın En İyi Yolu

Yağları yakmanın en iyi yolu, antrenman yoğunluğunu arttırmakla mümkün. Bu yüzden spor zamanı kısıtlı kişilerin en çok başvurduğu antrenman yöntemi budur.

Bunun yanında, yağ yakma konusunda diğer egzersizlerin de pabucunu dama atmak doğru olmaz. Araştırmalar, interval antrenmanların oksijten tüketimini arttırmak ve yağ yakmak için iyi bir yöntem olduğunu gösteriyor. Yani, vücuda giren kalori harcanan kaloriden az olduğu durumda kilo verilebilir. Ancak intervallerin, diğer kilo verme egzersizlerinden daha üstün olduğunu iddia edecek bir bulguya rastlanmadı.

Çözüm çok basit; kilo vermek istiyorsanız, daha az kalori tüketmelisiniz. Diyetinize bağlı kalmalı ve günde 400-500 kalori daha az tüketmelisiniz.

Beslenmenin yanında, günlük hayatınıza aktiviteler de ekleyebilirsiniz. Bunu sadece çok uzun yürüyüşler, koşular ya da pestilinizi çıkaran ağırlık antrenmanları olarak düşünmeyin! Çok sık yaptığınız ve yaparken eğlendiğiniz antrenmanları kastediyoruz. Evet, interval egzersizler yağ yakma konusunda oldukça etkili. Ancak interval çalışmaları sevmiyor ve bu yüzden yapmaya üşeniyorsanız, “biraz daha az etkili” olan çalışmaları asla bırakmayın.

Bir cevap yazın