EN İYİ GÖĞÜS KASI EGZERSİZLERİ

Çelik gibi göğüs kaslarına sahip olmak için sadece bench press’e mahkum kalmayın.

Gösterişli ve güçlü üst vücuda sahip olmak sağlam göğüslerden geçiyor. Göğüs kaslarınızı en iyi seviyede geliştirmek için bu egzersizlerden 2 ya da 3’ünü seçerek antrenman programınıza mutlaka eklemelisiniz.

Incline Dumbbell Press

Incline press ile klaviküler başlar çalışacak ve bu sayede göğüsleriniz daha şişkin duracaktır.

45 derece eğimli bir bench’e oturun. İki elinize de kaldırabileceğiniz ağırlıkta dambıllar alın ve dambılları göğüs üzerinde tutun. Dambılları göğüs hizasına indirin ve tekrar yukarı kaldırın.

Decline Dumbbell Press

Decline Dumbbell Press, alt göğüs kaslarınızı hedefliyor.

Eğimli bir bench’e, bacak desteği alarak uzanın. İki elinize de kaldırabileceğiniz ağırlıkta dambıllar alın ve dambılları göğüs üzerinde tutun. Kollarınızı düz tutarak, dambılları göğüs hizasına indirin ve tekrar yukarı kaldırın.

Cable Fly

Göğüs antrenmanları sadece press hareketlerinden ibaret olmamalı! Antrenmanlarınıza fly hareketleri ekleyerek, göğüs kaslarınızı farklı açılardan da çalıştırmış olursunuz.

Kablo hareketlerinin faydaları oldukça fazladır; tüm kaslarınızda gerilimi en üst düzeyde yaratırlar.

Kablo istasyonunun ortasında durun ve iki elinizle de kabloları tutun. Kollarınızı hafif bükerek, belinizi kamburlaştırmadan vücudunuzu hafif öne eğin. Ellerinizi önde bir araya getirin ve yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün.

Dumbbell Squeeze Press

Göğüs press egzersizleri yaparken ağırlıkları birleştirmek, pektoral kasların daha fazla devreye girmesini sağlar. Bu küçük değişiklik, kas büyümesini maksimum düzeye çıkaracak.

Her iki elinizle dambılları tutarak bench’e uzanın. Avuçlarınız birbirine bakmalı ve dambıllar birbirine değmeli. Hareket boyunca dambıllara baskı uygulayın. Dambılları göğüs hizasında yukarıya kaldırın ve tekrar aşağı indirin.

Chest Squeeze Push-Up

Bu egzersiz, şınav esnasında 2 dambıla baskı uygulama mantığına dayanıyor. Bu baskı ile göğsünüzdeki kas fibrilleri mükemmel düzeyde uyarılacaktır.

Yan yana ve birbirine değecek şekilde 2 dambılı zemine koyun. Standart şınav pozisyonu alın ve elinizle dambılları kavrayın. Vücudunuz dimdik şekilde göğsünüz neredeyse dambıllara değecek kadar alçalın ve tekrar yükselin. Hareket boyunca dambıllara baskı uygulayın.

Weighted Push-Up

Klasik şınava bir miktar ağırlık eklemek, kaslarınızı daha iyi çalıştıracak ve ciddi anlamda kas inşa etmenizi sağlayacak.

Bu hareket için ağırlık plakaları kullanabilirsiniz.

Sırtınıza ağırlık koyarak, klasik şınav pozisyonu alın. Vücudunuz dik şekilde, göğsünüz neredeyse yere değecek kadar alçalın ve tekrar yukarı kalkın.

Archer Push-Up

Bu hareket göğüs, omuz, triceps ve karın kaslarını hedefliyor.

Sağ eliniz omuz hizanızda, sol eliniz ise dışarıya tamamen açık olacak şekilde şınav pozisyonu alın. Sağ dirseğinizi kırarak zemine doğru alçalın ve tekrar yukarı kalkın. Vücut ağırlığınızın mutlaka sağ elinizde olduğundan emin olun.

Tek tarafınızla 10-12 tekrar yaptıktan sonra taraf değiştirin.

Plyometric Push-Up

Bu patlayıcı egzersiz, göğüs kaslarınızı ciddi anlamda uyararak gelişmesini sağlayacak.

Şınav pozisyonu alın. Vücudunuz dik şekilde göğsünüz yere değecek kadar alçalın ve yükselirken tüm kuvvetinizle kendinizi itin ve ellerinizi havalandırın.

Bir cevap yazın