EN SIK YAPILAN HATALAR

“Ağırlık kaldırma benim işim” diye düşünüyorsanız, şimdi duyacağınız şeyler sizi çok şaşırtacak.

Muhtemelen uzun yıllardır spor yapıyorsunuz. Bunun yanında spora yeni başlayan kişilere hareketleri nasıl yapılacağını gösterecek kadar da bilginiz olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat ne kadar zamandır vücut geliştirdiğinizin önemi yok; siz de hala basit hatalar yapıyor olabilirsiniz. Bu acemice hataların, antrenman veriminizi düşürmesine müsade etmeyin.

Sürekli Aynı Hareketleri Yapıyorsunuz

Yapmayı çok sevdiğiniz ve iyi yaptığınızı düşündüğünüz hareketler sizin sürekli gelişmenizi sağlıyor mu? Dünyaca ünlü antrenörler, “İnsanlar bench press ve biceps curl’ü her antrenmanda yapıyor. Eğer vücudunuzdaki zayıf noktaları güçlendirmek istiyorsanız, antrenman programlarınıza yeni hareketler ekleyin. Sürekli aynı bölgeyi çalıştırmak yarardan çok zarar getirir” diyor.

Çözüm

Antrenman boyunca yaptığınız tüm hareketler kaldırma, itme, çekme, eğilme gibi basit koordinasyonlar içermeli. Bunları yapmak için de birden fazla kas grubunu çalıştıran squat, deadlift gibi çok eklemli bileşik hareketleri tercih ederek kas kütlenizi büyütün.

Ağırlığı Çok Hızlı İndiriyorsunuz

Ağırlıkları hızlı kaldırmak kendinizi dünyanın en güçlü adamı gibi hissettirebilir ancak ağırlığı indirme evresi de kaldırma evresi kadar hayatidir. Ağırlığı indirirken hızlı hareket etmek kaslarınızdaki bağları negatif etkiler. Antrenmanlardan maksimum faydayı almak istiyorsanız, ağırlığı biraz azaltmalı ve tekrarlarınızı daha yavaş yapmalısınız.

Çözüm

Tekrarlarınızda ağırlığı 3 saniyede indirin ve aşağıda 2 saniye tutun. 1 saniyede kaldırın ve kaldırdığınızda 2 saniye tutun. Bu şekilde devam edin.

Yeteri Kadar Isınmıyorsunuz

Şunu kesin olarak belirtmekte fayda var; ısınmak gerçekten çok önemli. Çünkü iyi ısınma iyi antrenman demek. Isınma sayesinde sakatlık riski azalır, hareket açıklığı artar, beyin ile kaslar arasındaki etkileşim yükselir. Antrenmanlarınızın en başına birkaç hafta boyunca ısınma hareketleri ekleyin ve ısınmanın ne kadar büyük fark yarattığını kendiniz görün.

Çözüm

Antrenmanda o gün çalıştıracağınız bölgeyle alakalı hareketlerden bazılarını, çok düşük ağırlık seçerek birer set yapabilirsiniz.

Merkez Bölgenize Önem Vermiyorsunuz

Ağırlıklarla çalışırken size gerekli konforu sağlayan şeylerden biri de, duruş detaylarına dikkat ederek hareketi düzgün formda yapmaktır. Bunun için merkez bölgenizi kuvvetlendirmeniz gerekir. Omurganızın doğal duruşunun bozulmaması sizi ciddi sakatlıklardan korur.

Çözüm

Ağırlık çalışmalarında sizin dengenizi sağlayan bölge sırttır. Güçlü bir merkez bölge için sırtınızı güçlendiren egzersizleri yapmayı asla ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın