EN YAYGIN AYAK HASTALIKLARI

En yaygın ayak hastalıklarını öğrenmek ister misiniz?

Günlük koşuşturmalar yüzünden çok uzun süre havasız kalan ayaklar, birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Tırnak batmasından koku ve kaşıntıya neden olan ayak mantarlarına, nasır ve siğillere kadar birçok hastalık, insanları olumsuz yönde etkiliyor.

Tırnak Batması

Ayakta şiddetli ağrılara sebep olabilen tırnak batmaları, küçük bir müdahale ile giderilebilmekte. Yeni tıbbi imkanlar ile artık tırnağın çekilmesine gerek kalmadan, problem çözülebiliyor ve tekrarlamıyor. Tırnak batmasına eğilimli olan kişiler, ayakkabı seçimini çok iyi yapmalı, ayak yapısına uygun ayakkabılar tercih etmelidir.

Ayak Mantarı

Ayaklarda en sık görülen hastalıklardan biri olan mantar, ayak parmak aralarından başlayarak yayılıyor. Genellikle kendi terliğinin dışında başka birinin terliğini kullanmak bu hastalığa davetiye çıkarır. Hastalığın ilk aşamalarında kortizonlu kremler ile tedavi edilmeye çalışılır. Mantarın kendini tekrarlamaması için mutlaka doktorunuza başvurun.

Nasır

Nasır, ayak derisinin zamanla sertleşmesi ve kalınlaşmasına sebep olur. Ayak parmakları arasında da görülebilen nasırdan korunmak için, duştan sonra düzenli olarak nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Eğer hastalık çok ilerlemişse mutlaka bir uzmana başvurun.

Siğiller

Siğiller, ortak kullanım alanları ve eşyalarla bulaşır. Eğer zamanında tedavi edilmesse yayılabilir. Bir uzmana başvurarak mutlaka erken safhalarda tedavi edilmeli.

Bir cevap yazın