EREKSİYON DÜŞMANLARI

Gün içinde yaşadığınız birçok farklı sebep, yatakta boynunuzu bükük bırakabilir.

Ereksiyon olma hali tamamen kan akışıyla bağlantılı. Tabiri caizse dimdik olmak, mükemmel çalışan bir kalbe bağlı. Aşırı kilolu olmak ya da sigara tiryakiliği gibi ereksiyonu baltalayan şeyler, penisinizin kontrolünü kaybetmenize sebep olabiliyor. İyi bir ereksiyonun diğer faktörü ise testosteron. Şimdi okuyacaklarınız testosteron üretimini doğrudan etkileyen birbirinden ilginç şeyler.

Kapalı Ortamda Çok Zaman Harcamak

D vitamini, testosteron yani erkeklik hormonu üretiminde başrol oynuyor. Yapılan araştırmalara göre, güneşten ya da besinlerden yeterli miktarda D vitamini alınmadığında, vücuttaki testosteron seviyesi yüzde 20’den daha fazla düşüyor. Ancak bunun yanında, sadece kol ve bacaklarınız bile güneş ışığını 15 dakika aldığında, günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.

Şekerli Gıdalar

Bir dilim pasta veya bir şişe kola fark etmez; şekerli besinler tüketmek vücudunuzdaki glikoz seviyesini tavan yaptırıyor ve insülin hormonu salgılanmasını sağlıyor. Araştırmacılara göre, bu durum testosteron üretimini sekteye uğratıyor. Dolayısıyla da ereksiyon olmak zor bir hal alıyor. Şeker, insülin ve testosteron arasındaki bağlantıyı, uykunuzda saatlerce bir şey yememiş olmanıza rağmen sabahları testosteron seviyenizin nasıl yükseldiğini ve penisinizin ereksiyon halinde olmasından da kolayca anlayabilirsiniz.

İçki

İçki, ereksiyonun en büyük düşmanlarından biri. Amerika’da yapılan bir çalışma, erkeklik hormonuna darbe vuran östrojen maddelerle (biradaki şerbetçiotu vb.) süslenmiş bir içki, ereksiyona büyük engel teşkil ediyor.

Yeterince Uyumamak

Sağlıklı genç erkeklerden oluşan bir grup insan üzerinde yapılan araştırmada, üst üste birkaç gece 5 saat veya daha az uyuyanların testosteron düzeylerinde düşüş yaşandığı ortaya çıktı. Uyku, testosteron üretiminde kilit bir role sahip. Yeterince uykunuzu alamadığınızda, penisiniz de gözleriniz gibi küçülmeye başlarsa şaşırmayın. 7-8 saat olan ideal uyku süresine uymaya özen gösterin.

Yatak Odanızda Uyuyan Bebek

Yeni doğan bebeğiniz ile birlikte mi uyuyorsunuz? Yapılan bir çalışma, yeni doğan bebeğinizin beşiğini yatak odanıza koymanın testosteron üretimini yüzde 10’a yakın düşürdüğünü gösteriyor. Büyük ihtimalle bebeğinizi zar zor uyuttunuz ve uykusunu bölmek istemiyorsunuz, bu yüzden de seks hayatınız sönük geçiyor. Üzgünüz ama bu konudaki araştırmalar, geceyi bebeğinizin yanında geçirmenin, testosteron hormonunuzun seviyesinde düşeşlere sebep oluyor.

Çok Fazla Koşmak

Uzmanlar, haftada 70 km ve daha fazla koşmanın testosteron üretimini yüzde 20 oranında düşürdüğünü söylüyor. Çok fazla koşmanın salgı bezleri ile beyin arasındaki bağlantıyı kesmesi, sıkı koşucuların testosteron seviyelerinin neden azaldığını gösteriyor.

Bir cevap yazın