GERÇEKTEN YUMURTANIN SADECE BEYAZI MI?

Yumurta, kaliteli protein içeriğiyle vücut geliştirme sporcularının en iyi, en ucuz ve en lezzetli dostudur.

Amino asit, A, B12 ve D vitaminleri ile omega-3 yağ asitleri, kalsiyum ve fosfat içeriğiyle yumurta; zengin bir besin içeriğine sahiptir. Bir tam yumurta 7 gram protein içeriğiyle günlük protein ve kalori ihtiyacınızın önemli bir kısmına tek başına destek olur.

Uzmanlar, beyaz ve kahverengi yumurta arasında herhangi bir fark olmadığını, ikisinin de besin değerlerinin aynı olduğunu söylüyor. Ancak birçok kişinin asıl kafasını karıştıran şey, yumurtayı kırınca ortaya çıkıyor: “Yumurtanın sarısını yemeli mi, yoksa yememeli miyim?” Doğru, sarı kısım kolesterol içeriyor, ancak bu kısım aynı zamanda B vitamini ve demir yönünden oldukça değerli. Aynı zamanda yumurtanın 7 gramlık proteinin yarısı da sarı kısmında bulunuyor. Eğer kolesterol ile yakın ilişkide değilseniz, çok abartmadığınız sürece yumurtanın sarısını gönül rahatlığıyla tükeyebilirsiniz.

Çiğ Yumurtanın Zararı Var Mı?

Çiğ yumurta tüketimini kesinlikle önermiyoruz. Yumurtayı çiğ tüketmek, protein sentezinin yapılamamasına hatta proteinin vücut tarafından kullanılamadan atılmasına neden olur. Ayrıca çiğ tüketilen yumurta ile kanatlı hayvanlarda görülen “salmonella” hastalığı ve tifo gibi hastalıkların da bulaşma riski vardır.

Bir cevap yazın