GÖBEKTEN KURTULUN!

Göbeğinizdeki yağlar, ciddi anlamda sağlığınızı tehdit ediyor.

Hayatınızın birçok döneminde umursamadığınız göbeğiniz, aslında sağlığınızı tehlikeye atabilecek kadar önemlidir. İşte bu yüzden uzmanlar, yağlı bir göbeği başlı başına bir organmış gibi değerlendiriyor.

Yağlanmış bir göbek vücudunuzda sadece balkon görevi görmez, aynı zamanda mide, karaciğer ve bağırsaklar gibi iç organlarınızın yağlanmasına ve böylece bu organların görevlerini yapamamasına neden olur. İç organ yağlanması, hormonlara da zarar vererek, tip 2 diyabet, kardiyovasküler problemler ve hatta kansere kadar sağlık sorunlarına sebep olabilir.

2018 Avrupa Sağlık Raporu’na göre Türkiye yüzde 32’lik oranla Avrupa’nın en obez ülkesi. Yapılan araştırmalar, vücut kitle indeksi normal olan ancak göbek bölgesinde yağlanma problemi yaşayan kişilerin sağlık sorunları yaşama riski, yağsız kişilere göre dört kat daha fazla.

Peki yağlarla savaşmak için neler yapmalıyız?

Kas Kütleni Arttır

Yağların en büyük düşmanı, kaslardır. Vücudunuzdaki tüm kaslar dinlenme esnasında bile aktiftir ve içsel yağlanmayla savaşır. Kaslar, kandaki glukozu atar ve karaciğerin yağ asitlerini işlemesi için yardımcı olur.

Genellikle göbekli kişilerin alt vücut kas kütlesi zayıftır ve yaş ilerledikçe daha da zayıflar.  Vücudunuzdaki en büyük kas kütleleri olan bacak ve kalça kaslarının hacmi arttıkça yağ yakım hızı artar ve yağ-kas oranının sağlıklı bir hale gelmesi için alt vücut kaslarının iyi duruma gelmesi gerekiyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, düzenli ağırlık antrenmanı yapan kişilerin karın bölgesinde oluşan yağlanmanın, aynı süre boyunca sadece kardiyo egzersizleri yapanlara göre daha az olduğu ortaya çıktı.  Daha fazla yağ yakımı için deadlift, squat ve bench press gibi birçok kası çalıştıran bileşik hareketleri tercih edin. Aynı araştırmada, kardiyonun da yağ yakımı konusunda büyük etkileri olduğu görüldü. İki antrenman tipini de farklı günlerde değişmeli olarak uygulayabilirsiniz.

İştahını Kontrol Et

Göbekteki yağlanmadan beyniniz de mideniz kadar sorumludur. İçsel yağlanmadan kurtulmak oldukça zordur çünkü vücudunuz için hayatta kalabilme adına yağlar onun en yakın dostudur. Vücudunuz besinleri depolar ve kaynaklar tükendiğinde onları kullanır.

Kalori tüketimini geç saatlerde yapmayın. Bu konuda yapılan bir araştırmada, 20 obezite hastasına 16 saat yemek yememe ve 8 saat serbestlik kuralı verildi. Sabah 10.00 ve akşam 18.00 saatleri arasında istediği şeyleri yiyebilecekleri ancak bu saatler dışında sadece su ve kalorisiz içecekler içebilecekleri söylendi. Katılımcıların 10 hafta sonunda yüzde 5 oranında yağ yaktıkları görüldü. Katılımcıların hiçbiri diyetten şikayetçi olmadı ve hatta bu diyetin diğer katı diyetlere göre daha kolay uygulanabildiği görüşünü savundular.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Dur

Göbeğinizdeki yağlardan kurtulmak için doğal ve işlenmemiş yiycekleri tercih edin. Sebze, meyve, baklagiller, yulaf ve tam tahıllı besinler gibi lif açısından zengin yiyecekler, enflamasyon ve metabolik problemlerinizin azalmasını sağlayarak yağlara savaş açar. Günde yaklaşık 30 gram lif tüketmelisiniz. Yapılan bir çalışmada, günlük lif alımını 15 gram arttıran kişilerin içsel yağlanmalarında yüzde 4’lük bir azalma olduğu gözlendi.

Beyaz Yağları Kahverengi Yağlara Dönüştür

Belki de ilk defa duyacağınız bir şeyden bahsedelim. Kahverengi yağ. Zıpladıkça sallanan beyaz yağların aksine, kahverengi yağlar sıkıdır ve metabolizmada aktif rol alırlar. İrisin hormonu, günlük harcadığınız kaloriler sonucunda, beyaz yağları kahverengi yağlara dönüştürüyor. Geçen yıl yapılan araştırmalar, insan vücudunda irisin hormonunun var olduğunu kanıtladı. Özetle, irisin hormon salınımını ne kadar arttırırsanız, sizi rahatsız eden beyaz yağlardan kurtulmanız o kadar kolaylaşır.

İç organ yağlanmasına neden olan yağlar, beyaz yağlardır. Kahverengi yağlar ise kalori yakımına destek olur. Vücudumuzda çok fazla kahverengi yağ bulunmaz ve yaşlandıkça da bu sayı azalır. Bel çevreniz genişledikçe sağlıklı kahverengi yağlar, sağlıksız beyaz yağlara dönüşüyor.

Bir cevap yazın