GRİPLE SAVAŞAN BESİNLER

Kış mevsimi yine kapıya dayandı. Eğer bu kışı grip olmadan sapasağlam atlatmak istiyorsanız, çelik gibi bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız var.

Yoğurt

Yüksek protein içeren yoğurt, bu kış beslenmenizde asla ihmal etmemeniz gereken gıdaların en başında. Aslında yoğurdun bu konudaki üstün başarısı, içeriğindeki yararlı bakterilerin sindirim sistemini düzenlemesi ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmesinden geliyor. Şunu asla unutmayın; sindirim sisteminiz ne kadar güçlü olursa, bağışıklığınız da o kadar güçlü olur. Günde 200 gram yoğurt tüketimi bu faydayı size sağlayacak.

Nasıl Tüketmeli?

Daha güçlü bir etki için probiyotik içeren yoğurtları veya kefiri tercih edebilirsiniz.

Arpa ve Yulaf

Beta glukan içeren bu süper kardeşler, hastalıklarla mücadele konusunda oldukça usta. Yulaf ve arpanın içeriğindeki beta glukanın antimikrobiyal ve antioksidan etkisi sayesinde, bağışıklığınız güçlenecek ve yaralarınız çok daha hızlı iyileşecek.

Nasıl Tüketmeli?

Ara öğünlerinizde, yoğurdun içine bir miktar yulaf veya arpa eklemek, hem uzun süre tok kalmanızı sağlayacak hem de bağışıklığınızı kuvvetlendirecek.

Sarımsak

Sarımsak, içerdiği alisin sayesinde enfeksiyonlarla ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olarak, vücudunuza koruma kalkanı oluşturacak. Yapılan çalışmalar, düzenli olarak sarımsak tüketenlerin hastalıklara daha az yakalandığını, kolon kanserine yakalanma riskinin yüzde 30, mide kanserine yakalanma riskinin ise yüzde 50 azaldığını gösteriyor.

Nasıl Tüketmeli?

Siz de bizim gibi sarımsağı tek başına tüketmekte zorlanıyorsanız, çorbalara ya da salata soslarına rendeleyerek müthiş lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz.

Mantar

Mantar öğünlerinizde çok güçlü bir bağışıklık güçlendirici olarak yer alıyor. Araştırmalar bunun sebebinin, mantarın akyuvarların üretimini ve aktivitesini arttırması olduğunu gösteriyor.

Nasıl Tüketmeli?

Özellikle shiitake, maitake ve reishi mantarları, bağışıklık sistemi üzerinde en güçlü etkiyi gösteren türler. Mantarı zeytinyağlı olarak, mevsim sebzeleriyle yağsız sote şeklinde, haşlayarak salatalarda veya makarna soslarında kullanabilirsiniz.

Lahana

İçeriğindeki yoğun glutamin ile bütün kış sizi hastalıklardan korumaya destek olacak bu muazzam besin, alışveriş sepetinizin olmazsa olmazlarından. İçerdiği antioksidanlarla vücudunuzdaki hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olan lahanayı sofranızda her daim bulundurun.

Nasıl Tüketmeli?

Lahanayı çorbaya ve salataya ekleyebildiğiniz gibi, güveçlerde de kullanarak öğünlerinizin besin değerini arttırabilirsiniz.

Dana Eti

Dana etinin içerdiği çinko, bağışıklığın güçlenmesini destekleyen en önemli minerallardan biri. Bu yüzden çinko eksikliği, enfeksiyon riskinin ve hastalanma sıklığının arttırabiliyor. Dana eti tüketerek bağışıklık sistemi hücrelerinin ve sizi hastalıklardan koruyan akyuvarların gelişimini sağlayabilirsiniz.

Nasıl Tüketmeli?

100 gram yağsız dana eti, günlük çinko ihtiyacınızın yüzde 35’ini karşılıyor. Dana eti tüketmediğiniz günlerde tavuk, hindi ya da yoğurt yiyin.

Ispanak

Temel Reis’in simgesi olan ıspanak, içerdiği folatla hücre yenilenmesine ve DNA onarımına yardımcı oluyor. Aynı zamanda lif ve antioksidan bakımından da çok zengin olan bu harika besin sayesinde bu kış hastalıklar size uğramayacak.

Nasıl Tüketmeli?

Yoğurt, içerdiği kalsiyum sebebiyle demir eminimi azaltır. Ancak ıspanağı yoğurtla birlikte gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Çünkü bu konuda yapılan çalışmalar, sağlıklı ve dengeli beslendiğiniz takdirde bu durumun biyolojik açıdan önemli olmadığını ortaya koyuyor.

Çiğ Badem

Çiğ badem, bağışıklığı güçlendirmesinin yanında stresi azaltmada da çok etkili. Günde bir avuç çiğ badem ile günlük E vitamini ihtiyacınızın yüzde 50’sini karşılayabilir ve hastalıklarla çok daha kolay savaşabilirsiniz.

Nasıl Tüketmeli?

Uzun süre tok kalmayı sağlayan bademi ara öğünlerde tüketebilir ya da evde yapacağınız şekersiz tatlı atıştırmalıklara ekleyebilirsiniz.

Kabuklu Deniz Ürünleri

Istakoz, midye, istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri yüksek miktarda selenyum içeriyor. Bu içerikleri sayesinde vücudunuzdaki akyuvarların sitokin salgılamasına destek oluyor. Sitokinler, vücudun virüslerden arınmasını sağlıyor.

Nasıl Tüketmeli?

Hastalıklardan uzak kalmak istiyorsanız, haftada en az iki gün omega 3 yönünden zengin somon veya uskumru gibi balıkları tüketmeye çalışın. Omega 3’ten en iyi şekilde faydalanabilmek için balığı fırında veya ızgarada pişirin.

Çay

Türk Milleti olarak çayı çok seviyoruz. Bu konuda size süper haberlerimiz var. Yapılan çalışmalar, iki hafta boyunca günde beş fincan siyah çay tüketenlerin kan değerlerinde 10 kat daha fazla interferona rastlandığını ortaya koyuyor. Virüslerin başlıca düşmanı olan bu maddenin artmasının sebebi ise bağışıklığın güçlenmesinden sorumlu olan L-theanine aminoasidi.

Nasıl Tüketmeli?

Günlük tükettiğiniz çay miktarının iki fincanını yeşil çaydan yana kullanarak, antioksidan miktarını arttırabilirsiniz. Eğer şekersiz çay içemiyorsanız, şeker yerine tarçın çubuğu kullanın. Bu sayede fazladan kalori almadan, kan şekerinizi ve iştahınızı dengeleyebilir; tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Bir cevap yazın