GÜLÜŞÜNÜ GÜZELLEŞTİRİR

Siz de gülerken dişlerinizin beyazlığı göz kamaştırsın, dilinizde okaliptüs ağaçları yeşersin istemez misiniz?

Beyaz Dişler

Diş Hekimi Arthur Glosman, diş fırçanızı üç ayda bir değiştirmenizi öneriyor. Glosman’a göre, fırçanın kılları eğilip bükülmeye başladıysa ve yıpranmış görünüyorsa dişlerinizi düzgün bir şekilde temizleyemiyordur. Dişlerin yanında dilinizi de fırçalamanız gerekiyor. Bu sadece nefesinizi tazelemiyor; aynı zamanda diş minesindeki lekelenmelerin de önüne geçiyor. Yumuşak bir fırça kullanın ve dilinize her temasından sonra durulayın.

Sağlıklı Dişler

Şeker dişlerdeki plakları beslediğinden, diş eti iltihabını tetikliyor. İlave şeker yerine tatlandırıcı kullanın. Şekeri azaltırken taze meyve ve sebzeyi arttırın. Özellikle elma, havuç, karnabahar, ceviz, badem ve fındık gibi besinler, çürüklere yol açan plakları ve diş yüzeyindeki lekelenmeleri temizlemeye yardım ediyor. Asit içeriğinden dolayı diş minesine zarar veren portakal ve limon gibi turunçgilleri yedikten sonraysa ağzını durulamalısınız.

Taze Nefes

Evden çıkmadan son dakikada yaptığınız gargaraları unutun ve çalkalama işini geceye alın. Ağzınız geceleri daha az tükürük, daha çok bakteri üretiyor. Bu da sülfür bileşenlerinin kötü koku yaratmasına neden oluyor. Gargarayı 30 saniye boyunca ağzınızda çalkalayın, başınızı arkaya yatırarak sıvının özellikle dilinizin gerisine temas etmesini sağlayın. Eğer nefesiniz kötü kokmaya devam ediyorsa sinüs enfeksiyonu ihtimaline karşı doktorunuza görünün.

Bir cevap yazın