Gün Boyu Enerjik Ol

Gün boyu iş yerinde veya akşam televizyon karşısında uyuklamamak için vücudunuzun enerji depolarını etkili biçimde kullanmanızı sağlayan alternatif yöntemler.

Sindirimi Kolay Besinler Tüketin

Sindirim sisteminde, besinler mideye ulaştığında, enzimler onu enerjiye dönüştürüyor, proteinleri amino asitlere, karbonhidratları şekere, yağları da yağ asitlerine çeviriyor. Ancak yağ oranı yüksek besinlerin sindirimi oldukça zor olduğundan, bu süre yavaşlıyor ve bunun neticesinde enerjiniz düşüyor. Izgarada pişirilen balık, tavuk gibi yağsız protein kaynaklarını tüketin.

Ara Öğünlere Önem Verin

Tüketilen besinlerin sindirilip enerjiye dönüşmesi yaklaşık 2-3 saat sürüyor. Bu saatlerden daha uzun süre bir şey yemezseniz, enerjiniz düşer. Bunu önlemek adına, düzenli aralıklarla küçük ara ögünler tüketin. Tabağınızda protein, yağ ve lif mutlaka yer almalı.

Sporcu İçeceği İçin

Alınan besinler karaciğerde gliserole dönüştürülüp, kan dolaşımına glikoz olarak katılıyor ve ihtiyaç oldukça hücreler tarafından enerji için tedarik ediliyor. Düşük miktarda glikoz içeren sporcu içecekleri, enerji seviyenizi arttırabilir.

Bisiklete Binin

Hücrelerdeki mitokondriler, glikozu kullanarak ATP ve kreatin fosfat kimyasallarını üretir. Hücreler bu kimyasallar sayesine çalışır. Haftada bir kaç gün yaklaşık bir saat pedal çevirerek mitokondrilerin hızını yükseltebilirsiniz.

Bir cevap yazın